Mājoklis Vide
Kanalizācijas sistēmas pārbaude ar dūmiem
FOTO: JĀNIS VILNĪTIS

Centralizētajā kanalizācijas sistēmā ir aizliegts novadīt notekūdeņus, kuri satur atmosfēras nokrišņu (sniega, lietus) notekūdeņus un zemesgabala drenāžas notekūdeņus. Šo prasību nosaka Jūrmalas pilsētas domes 2018. gada 18. janvāra saistošie noteikumi Nr. 2 “Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas un lietošanas kārtība Jūrmalas pilsētas pašvaldībā”.

Tas nozīmē, ka visus lietus ūdeņus (no jumta, no bruģa/asfalta segtā pagalma utt.), kūstošo sniegu, kā arī meliorācijas sistēmas ūdeņus ir aizliegts jebkādā veidā ievadīt centralizētājā sadzīves kanalizācijas sistēmā. Īpašniekiem, kuriem centralizētās kanalizācijas sistēmas akas atrodas pagalmā, ir jārūpējas, lai šo aku vāki būtu uzlikti maksimāli precīzi un tajās nevarētu ieplūst lietus notekūdeņi.

Pārbaudes ar dūmu ģeneratoru

Lai kontrolētu konkrēto noteikumu ievērošanu, SIA “Jūrmalas ūdens” veiks pārbaudes ar dūmu ģeneratoru, ar kura palīdzību varēs noteikt vietas, kur normatīvie akti netiek ievēroti. Pārbaudes laikā dūmu ģenerators tiks pievienots sadzīves kanalizācijas akai, cauruļvados ievadot dūmus, un pēc to izplūdes vietas iespējams noteikt, vai konkrētajā ielā vai nekustamajā īpašumā centralizētajai sadzīves kanalizācijas sistēmai ir pievienota lietusūdens novadīšanas sistēma. SIA “Jūrmalas ūdens” apliecina: dūmu ģeneratora radītie dūmi ir nekaitīgi apkārtējai videi un cilvēku veselībai.

Informējiet par vides piesārņotājiem!

Pēc šovasar piedzīvotās pludmales peldvietu piesārņojuma konstatēšanas Jūrmalas valstspilsētas administrācijas speciālisti kopā ar SIA “Jūrmalas ūdens” speciālistiem papildu uzmanību pievērsīs iespējamajiem vides piesārņotājiem. Pirmām kārtām tas attiecas uz tiem īpašumiem, kuriem nav pieslēguma centralizētajai kanalizācijai un pastāv iespēja, ka bedrē uzkrātie kanalizācijas notekūdeņi tiek iepludināti lietus notekūdeņu sistēmā vai grāvjos.

Ja konstatējat vides piesārņojuma vietas, aicinām informēt atbildīgās iestādes: pašvaldības policijas tālruņi 67740448, 29444810 (visu diennakti); situācijās, kad nepieciešama nekavējoša rīcība, jāvēršas Valsts vides dienestā (VVD), VVD tālrunis 26338800, e-pasta adrese videssos@vvd.gov.lv.

Valsts vides dienests sadarbībā ar biedrību “Vides fakti” ir arī izveidojis mobilo lietotni “Vides SOS”, ar kuras starpniecību var ātri paziņot par konstatētajiem pārkāpumiem, nofotografējot tos, izveidojot nelielu aprakstu un nosūtot ziņojumu.

Jāpiebilst, ka sods par vides piesārņojumu var būt tikpat liels, cik pieslēguma centralizētajiem tīkliem izmaksas.

SIA “Jūrmalas ūdens” arī atkārtoti informē: tiem, kuri to vēl nav izdarījuši, jāreģistrē SIA “Jūrmalas ūdens” savā īpašumā esošā decentralizētās kanalizācijas sistēma. Tāpat divus gadus ir jāsaglabā asenizatora pakalpojumu izmantošanu apliecinoši dokumenti – čeki.

Izmantojiet atviegloto kārtību!

Nobeigumam tuvojas projekta “Jūrmalas ūdenssaimniecības attīstības IV kārta” būvniecības darbi, un atbilstīgi spēkā esošajiem nosacījumiem iedzīvotāji vēl joprojām var atvieglotā kārtībā un bez maksas saņemt tehniskos noteikumus (vienkāršoto shēmu) pieslēguma ierīkošanai centralizētās ūdensapgādes un centralizētās kanalizācijas tīkliem.

Tehnisko noteikumu un būvniecības vienkāršotā projekta izstrāde bez maksas ir vērā ņemams atvieglojums, jo īpaši laikā, kad strauji pieaug būvniecības un būvmateriālu izmaksas. Tehnisko noteikumu pieprasījumu ieteicams iesniegt ne tikai tiem, kuri iecerējuši pieslēgumu centralizētās ūdenssaimniecības tīkliem izbūvēt vēl šogad, bet arī tiem, kuri to plāno veikt nākamajā gadā. Projekts ir derīgs divus gadus.

SIA “Jūrmalas ūdens” iesaka nekavēties un iesniegt pieteikumu tehnisko noteikumu saņemšanai, jo tikai pēc šo noteikumu un skices izstrādes būs zināms, kur un kā izbūvējami iekšpagalma ūdensvada un kanalizācijas tīkli, cik un kādi materiāli būs nepieciešami un līdz ar to – ar kādām izmaksām jārēķinās. Ziemā, kad būvmateriālu tirgū parasti ir vērojama cenu pieauguma apstāšanas vai pat kritums, būs iespējams pakāpeniski iepirkt visus nepieciešamos būvmateriālus un sameklēt izdevīgākos būvdarbu veicējus.