COVID-19
Covid vakcīnas šprice

Sākot no 15. septembra Latvijā priminārās vakcinācijas kursā trešo vakcīnas devu pret Covid-19 var saņemt iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība. Šīs iedzīvotāju grupas ir:

 

  • aktīva vai nesena terapija pacientiem ar orgānu audzējiem vai hematoonkoloģiskām saslimšanām;
  • pacienti pēc solido orgānu vai hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas;
  • smags primārs imūndeficīts;
  • HIV infekcija ar CD4 šūnu skaitu <50;
  • aktīva terapija ar kortikosteroīdiem augstās devās, alkilējošiem medikamentiem, antimetabolītiem, TNF blokatoriem un citiem imūnsupresējošiem vai imūnmodulējošiem bioloģiskajiem preparātiem;
  • pacienti ar ilgstošu dialīzi.

Vakcinācija Jūrmalā tiek veikta šādās iestādēs:

  • AS “Veselības centru apvienība” – Dubultu poliklīnika, Slokas iela 26. Tālr. 67799977, darba laiks: darbdienās plkst. 8.00–20.00;
  • Jūrmalas slimnīca – Vienības prospekts 19/21. Tālr. 29609494, darba laiks: darbdienās plkst. 8.30–16.30;
  • PSIA “Kauguru Veselības centrs” – Raiņa iela 98A. Tālr. 67736350, 20039593, darba laiks: darbdienās plkst. 8.00–19.00;
  • VSIA “Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”” – Asaru prospekts 61. Tālr. 20214022, darba laiks: darbdienās plkst. 9.00–14.00.

Kur var veikt Covid-19 analīzes?

Covid-19 analīzes Jūrmalā var nodot Dubultu poliklīnikā Slokas ielā 26 un analīžu nodošanas punktā Kauguros, Nometņu ielā 2b. Covid-19 testu var veikt, tikai iepriekš pierakstoties!

Seniori 80+ vakcīnu var saņemt mājās

Vakcinācijas pakalpojuma sniedzēji senioru 80+ ērtībai piedāvā vakcinēties pret Covid-19 mājās. Seniors var pieteikties vakcinācijai mājās – zvanot pa tālr. 8989, piesakoties vietnē www.manavakcina.lv vai piesakoties savam ģimenes ārstam.

Nacionālā veselības dienesta un Veselības ministrijas informācija

Kāpēc jāvakcinējas pret Covid-19?

Vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā. Vakcinācijas mērķis ir pasargāt sevi no smagas Covid-19 slimības gaitas un pat nāves. Vēl līdz galam neizpētītas ir Covid-19 slimības ilgtermiņa sekas. Esošo pasaules pētījumu rezultāti liecina, ka aptuveni 10% inficēto personu pēc slimošanas vēl ilgāk nekā trīs mēnešus novērojams kāds no slimības simptomiem: nogurums, galvassāpes, elpas trūkums, ožas vai garšas zudums, muskuļu vājums, drudzis vai pazeminātas smadzeņu darbības spējas. Smagākos saslimšanas gadījumos iespējama pat pacientu otrreizēja nokļūšana slimnīcā ar hronisko slimību saasinājumiem.

Kas jāzina par blakusparādībām pēc vakcinācijas pret Covid-19?

Līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc šo vakcīnu saņemšanas var rasties blakusparādības. Vairums blakusparādību rodas, jo vakcīnas stimulē organisma imūno sistēmu. Tā rezultātā daļai cilvēku viņu organisma īpatnības dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb blakusparādības. Tomēr šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.

Pētījumi liecina, ka biežākās blakusparādības ietver: paaugstinātu ķermeņa temperatūru (dažkārt virs 38°C), drudzi, galvassāpes, nogurumu, sāpes injekcijas vietā, muskuļu un locītavu sāpes, apsārtumu, pietūkumu injekcijas vietā. Šīs blakusparādības parasti ilgst vienu līdz trīs dienas. Pacientiem jāvēršas pie ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām.

Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, tostarp arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai. Ziņojumu var iesniegt elektroniski tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

Latvijā persona par vakcinētu pret Covid-19 tiek uzskatīta:

sākot ar 22. dienu līdz 90. dienai pēc vakcīnas Vaxzevria” (AstraZeneca”) pirmās devas saņemšanas:

  • lai persona varētu tikt uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19 arī trīs mēnešus pēc pirmās devas saņemšanas, tai ir jāveic balstvakcinācija līdz 90. dienai;
  • pēc pabeigtas vakcinācijas personai turpinās vakcinētas personas statuss, bet, ja līdz 90. dienai nav veikta balstvakcinācija, personu vairs nevar uzskatīt par vakcinētu;
  • ceļošanas nolūkiem nepieciešamas divas devas + 14 pilnas dienas;

sākot ar 15. dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai:

sākot ar 15. dienu pēc vienas vakcīnas devas (Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētas vai Pasaules Veselības organizācijas atzītas), kas saņemta ne vēlāk kā 180 dienas pēc laboratoriski apstiprinātas SARS-CoV-2 inficēšanās epizodes, nosakot to ar SARS-CoV-2 vīrusa RNS (*šāds sertifikāts spēkā no 21. jūlija; ceļošanas nolūkiem nepieciešamas divas devas + 14 pilnas dienas). 

Atgādinām, ka joprojām jāievēro spēkā esošie drošības noteikumi un Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram:   

  • roku higiēna (regulāra roku mazgāšana un/vai dezinfekcija);
  • sejas maskas pareiza lietošana (maskai nosedzot degunu un zodu);
  • regulāra telpu vēdināšana (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā);
  • nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru).