COVID-19
Kā pareizi lietot sejas masku?

Lai sejas maskas lietošana būtu efektīva barjera Covid-19 vīrusa izplatībai, tā ir jālieto pareizi. Uzzini, kā pareizi uzvilkt, nēsāt un novilkt sejas aizsargmasku! 

Šobrīd sejas maskas obligāti jāvalkā:

sabiedriskajā transportā;taksometros pasažieriem un vadītājam, ja nav izveidota cita veida speciāla barjera, piemēram, sieniņa;autoostās, dzelzceļa stacijās, ostās un lidostā;visās iekštelpās – veikalā, aptiekā, pastā, degvielas uzpildes stacijās un citās tirdzniecības un publisko pakalpojumu sniegšanas vietās iekštelpās;muzejā, bibliotēkā, izstāžu zālēs, koncertzālēs, kinoteātros un līdzīgās vietās, ja tur nenotiek pasākums ar personalizētām sēdvietām;ārstniecības iestādēs.

Sejas maskas papildus jālieto sniedzot pakalpojumu iekštelpās, kur nevar ievērot 2 metru distanci, nav fiziski atdalošu barjeru un uzturas ilgāk par 15 minūtēm. 

Vispareizāk būtu lietot medicīniskās un nemedicīniskās (auduma) sejas maskas. Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām sejas aizsegam jābūt:

cieši pieguļošam sejai;viegli nomaināmam, ja tas kļuvis mitrs vai netīrs;izgatavotam no tāda materiāla, ko var mazgāt 60oC temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem;pietiekamai elpošanas ceļu pilienu aizturei, tajā pat laikā nodrošinot brīvu elpošanu. 

Nepieciešamo aizsardzību var nodrošināt arī izmantojot pareizi izgatavotu nemedicīnisko masku. Tai jābūt izgatavotai no vismaz trīs kārtām atbilstoša materiāla (kokvilna, neilons un tml.) un kurai ir saites tās fiksēšanai aiz ausīm vai sasiešanai aiz galvas. Šādus nosacījumus nevar nodrošināt ar šallēm, lakatiņiem vai citiem pielāgotiem aizsegiem, jo tie nepieguļ cieši sejai, tos nav iespējams ērti un pareizi nomainīt, kā arī šos izstrādājumus ne vienmēr var mazgāt 60oC temperatūrā. Tāpat, ņemot vērā materiālus, no kā parasti izgatavo šalles un lakatiņus, tie nenodrošina pietiekamu elpceļu pielienu aizturi.

Sejas masku var nevalkāt:

bērni līdz 13 gadu vecumam (no 13 gadiem sejas maska ir jālieto);cilvēki ar acīmredzamiem kustību traucējumiem, kas apgrūtina maskas uzlikšanu;cilvēki ar psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ trūkst spēju vai iemaņu sejas maskas lietošanai;persona, kas ir slimojusi ar Covid-19 un izveseļojusies (jābūt dokumentiem, kas to apliecina).

Ja cilvēks nevar lietot medicīnisko vai nemedicīnisko sejas masku, ir iespēja izmantot arī sejas vairogu. To var izmantot arī personas ar dzirdes un runas traucējumiem.

Kā sejas masku lietot pareizi?

Pirms uzliec un noņem sejas masku, nomazgā vai dezinficē rokas.Sejas maskai pilnībā jānosedz seja no deguna līdz zodam un labi jāpieguļ sejai (deguns nedrīkst būt ārpus maskas).Neaiztiec sejas masku un seju ar nemazgātām rokām.Pēc sejas maskas izmantošanas, ieliec to maisiņā, nevis kabatā vai somā.Ja maska ir no auduma, pēc katras lietošanas izmazgā to vismaz 600C temperatūrā.Vienreizlietojamo masku neizmanto atkārtoti – tā jāizmet, vispirms ieliekot maisiņā.Ja sejas maska kļūst mitra, tā jānomaina ar citu – tīru un sausu.Sejas masku nedrīkst noņemt daļēji (piemēram, novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti.Noņemot sejas masku, nepieskaries tās priekšpusei.

Video instrukcija, kā pareizi lietot sejas masku – www.youtube.com

Sejas maskas lietošana vien nepasargās no saslimšanas ar Covid-19, bet mazinās šīs infekcijas izplatīšanās iespējas. Cilvēks pats var nezināt, ka ir saslimis ar Covid-19, tāpēc maska mazinās iespēju gaisā nonākt pilieniem ar vīrusa klātbūtni. Tā tu pasargāsi citus un citi tevi. 

Jūrmalas pašvaldība sejas maskas piešķir trūcīgajiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, asistenta pakalpojuma sniedzējiem un tiem, kas saņem asistenta pakalpojumu. Tāpat aicinām iespēju robežās samazināt publisku vietu apmeklējumu, braucienu skaitu sabiedriskajā transportā vai veikala apmeklējumu.

Epidemiologu noteikto profilakses pasākumu neievērošana nozīmēs infekcijas strauju izplatīšanos sabiedrībā, kas diemžēl var skart katru personīgi. No 20.novembra par sejas maksu nelietošanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 50 eiro.

Visa aktuālā informācija par noteikumiem Ministru kabineta tīmekļvietnē www.mk.gov.lv.