Spānijas kailgliemeži (Arion vulgaris) pēc šī gada novērojumiem, turpina strauji izplatīties arī Jūrmalā. Latvijas klimatiskie apstākļi, mērenas ziemas un lietainas vasaras ir ļoti labvēlīgas šo gliemežu izdzīvošanai. Lai ierobežotu Spānijas kailgliemežu izplatību, būtiski ir veikt to izplatības ierobežošanas pasākumus gan privātīpašumos, gan pašvaldības teritorijā, veicot atbilstošu apsaimniekošanu, gan sadarbojoties ar Dabas aizsardzības pārvaldi.
Ko var darīt iedzīvotāji, lai kailgliemežus ierobežotu savās mājās:
- Nolasīt gliemežus agri no rīta vai vakarā – var likt traukā ar sālsūdeni vai mehāniski iznīcināt. Gliemežu savākšana un iznīcināšana ar rokām ir šobrīd visefektīvākā metode.
- Pļaut zālienu (atbilstoši 2023. gada 28. septembra Jūrmalas domes saistošo noteikumu Nr. 25 “Jūrmalas valstspilsētas administratīvās teritorijas kopšanas un uzturēšanas noteikumi ” apakšpunktam 5.1.) un izvairīties no dēļu un zaru kaudzēm, kuras gliemeži izmanto kā slēptuves.
- Ziņot par Spānijas kailgliemežu atradnēm Dabas aizsardzības pārvaldei, pievienojot arī fotofiksāciju.
- Pirms jaunu stādu stādīšanas, pārbaudīt stādu podu saturu. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem, pie kuru saknēm atrodas gliemeža oliņas. Līdz ar stāda iestādīšanu, gliemezis veiksmīgi iedzīvojas dārzos un caur ceļmalām, grāvmalām un ūdenstilpju piekrastēm izplatās gan kaimiņu dārzos, gan arī dabiskās teritorijās.
- Izvērtēt pievestās augsnes kvalitāti, vai tā netiek iegūta kailgliemeža invadētajā teritorijā.
- Izvietot lamatās ēsmu – piemēram, alu vai kompostu – lai gliemežus savāktu vienuviet.
- Izmantot limacīdus, piemēram, dzelzs fosfāta granulas (3. klases augu aizsardzības līdzekli), ņemot vērā norādījumus, lai nekaitētu videi, kā arī to, ka gliemežu granulas bieži vien neatrisina patiesos gliemežu invāzijas cēloņus.
Sīkāku informāciju par gliemežu iznīcināšanu lūgums skatīt https://www.daba.gov.lv/lv/informativo-materialu-katalogs/spanijas-kailgliemezis-materialu-serija.