Izglītība Sabiedrība
Stāvbūves būvniecība, studenti Bulduru Tehnikumā

Profesionālās izglītības iestāde Bulduru Tehnikums uzsācis praktisko apmācību programmu tradicionālo koka ēku būvniecībā. Šīs prasmes un zināšanas piedāvās Bulduru Tehnikuma neformālās izglītības projektā “Bulduru Koka darbnīca”.

Pirmā apmācības programma “Tradicionālo koka stāvbūvju būvniecība” sākās 14. augustā un norisināsies divas nedēļas. Desmit 19 - 22 gadus veci jaunieši no visas Latvijas, to skaitā seši jūrmalnieki,  kā arī pasaulē prestižās Jēlas Universitātes (ASV) arhitektūras students pieredzējušā Latvijas Amatniecības kameras meistara Guntara Upenieka un Igaunijas guļbūvju meistara un kopienu projektu vadītāja Märt Vahtramäe vadībā būvēs dārza lapeni ar sarežģītu jumta konstrukciju, lai jau pēc 10 dienām šo meistardarbu dāvinātu Bulduru Tehnikuma audzēkņiem, ko novietos skolas viedajā “i-Dārzā”. Dārza lapenes ir raksturīgas Jūrmalas kultūrvēsturiskajai apbūvei, tādēļ izvēle celt tieši dārza lapeni ir veltījums Jūrmalai.

“Kad saprot tradicionālo jeb seno koka ēku konstrukcijas uzbūvi, tad šo pašu principu var pielietot arī mūsdienu ēku būvniecībā. Tas ir pats pamats!” skaidro apmācības programmas vadītājs Guntars Upenieks. Meistars uzsver, ka jauniešus mācīs strādāt ar rokas instrumentiem, lai sniegtu nepieciešamās iemaņas veikt nelielus kokamatniecības darbus arī pēc projekta noslēguma, arī pielietojot mūsdienu tehniskās iespējas.

Tradicionālās koka ēkas konstrukcijas pamatā ir koka statņu un to savienojumu tehnika, tostarp tapas. Šo ēku būvniecībā nav nepieciešami metāla savienojumi, bet gan zinoša kokamatnieka – namdara – prasmes un zināšanas māju konstrukciju būvēšanā. Šādas ēkas konstruktīvie risinājumi veido māju kā pašnesošu koka elementu režģi, kas spēj sevi saturēt kā vienotu veselumu. Jūrmalas pilsēta ir slavena ar savu koka arhitektūru, un liela daļa no šīm ēkām ir tieši stāvbūves, tāpēc šim projektam ir sociāla misija apzināt un apkopot vecmeistaru zināšanas tradicionālo koka ēku būvniecībā un sniegt regulāras praktiskās apmācības šo zināšanu pielietošanā gan profesionāļiem, gan ikvienam interesentam.

Praktiskās apmācības jauniešiem – nodarbinātības ziņā vienai no vismazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām – finansiāli atbalsta Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programma, un tās ir bez maksas.

Turpinot praktiskās apmācības kokamatniecības darbu veikšanā un iedzīvotāju izglītošanā,  22. un 23. septembrī “Bulduru Koka darbnīcā” Jūrmalas iedzīvotājiem ar Jūrmalas pašvaldības atbalstu tiks organizēta meistardarbnīca, kurā varēs iegūt zināšanas un gūt praktiskas iemaņas ēku koka detaļu – durvju, logu, slēģu – atjaunošanā. Informācija par pieteikšanos meistardarbnīcai tiks publicēta septembrī.

Meistardarbnīca tiks rīkota ar Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības atbalstu iedzīvotāju iniciatīvas projektā konkursā kultūras un mākslas nozares attīstības veicināšanai. Projektu īstenos Bulduru Dārzkopības skolas Attīstības biedrība.