Dzintaros tiks atklāts franču mākslinieka Žana Denāna (Jean Denant) veidots spoguļinstalācijas objekts, kas vēsta par Baltijas jūras reģiona vienotību un vides ilgtspējas nozīmi.
2025. gada 3. jūlijā plkst. 15.00 Jūrmalā, Dzintaros, pie pludmales izejas Turaidas ielā, tiks atklāts jauns vides mākslas objekts “Mare Balticum”. Instalācija ir starptautiskas sadarbības rezultāts, kurā apvienojušās Biedrība MB D79 (Francija), Francijas institūts Latvijā, Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība un Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centrs.
Mākslas darbs – spoguļkarte Baltijas jūras kontūras formā – ir izgatavots no pulēta nerūsējošā tērauda un tā autors ir franču mākslinieks Žans Denāns. Darba virsma atstaro jūru, debesis un apkārtējo vidi, radot vizuālu līdzību ar ūdens virsmas mirdzumu. Tai pat laikā darbs simbolizē vienotību starp Baltijas jūras reģiona valstīm, uzsverot kopīgu “Baltijas jūras identitāti”.
Biedrība MB D79 ir Francijā bāzēta bezpeļņas organizācija, kuru dibinājis mākslas kurators un galerists Martēns Bēzs (Martin Bez). Tās iecere ir, apvienojot solidaritāti, ekoloģiju un mākslu, veidot dialogu par Baltijas jūras vides problēmām. 2024. gadā organizācijas pārstāvji devās ceļojumā apkārt Baltijas jūrai, lai veicinātu sadarbību un uzsāktu kopīgus projektus ar reģiona partneriem, tostarp arī Jūrmalā, kas izvēlēta par pirmo spoguļkartes objekta uzstādīšanas vietu.
Kā pauž projekta pārstāvji, “mērķis ir radīt monumentālus, pret jūru vērstus spoguļattēlus, lai katrs no tiem lepni rotā kādas Baltijas jūras piekrastes kaimiņvalsts sienu. Lai šie mirdzošie spoguļi kļūst par spožiem apziņas nesējiem, simboliski apvienojot piejūras nācijas.”
Baltijas jūras ekosistēma šobrīd saskaras ar vairākiem izaicinājumiem: eitrofikāciju, piesārņojumu, plastmasas atkritumiem, paskābināšanos, pārzveju un bioloģiskās daudzveidības zudumu. Problēmu cēloņi ir saistīti ar lauksaimniecības un rūpniecības darbību, kuģniecību un piekrastes apbūvi. To risināšanai nepieciešami stingrāki vides aizsardzības pasākumi, ilgtspējīga resursu pārvaldība un sabiedrības iesaiste.
Mākslinieks Žans Denāns, dzimis 1979. gadā Setā, Francijā, darbojas glezniecības, skulptūras, arhitektūras un dizaina jomās. Viņa māksla risina tēmas, kas saistītas ar identitāti, dabu un teritoriju un tajā dominē industriāli materiāli, īpaši pulēts metāls. Denāna instalācijas bieži apvieno vizuālu ekspresiju ar politisku un poētisku vēstījumu. Viens no viņa ievērojamākajiem darbiem ir “La Traversée”, kas ir Otrā pasaules kara bunkura sienā iestrādāts Vidusjūras kontūras atveidojums mākslinieka dzimtajā pilsētā. Vēl viens nozīmīgs darbs ir “Mare Nostrum”, kas tika prezentēts Parīzē starptautiskajā laikmetīgās mākslas gadatirgū FIAC (Foire Internationale d’Art Contemporain). Tā ir spīdīga nerūsējošā tērauda Vidusjūras karte, kas simbolizē vienotību. Viena šī darba versija tika dāvināta Marokas karalim Mohammedam VI no Francijas prezidenta puses COP22 konferences laikā.
Objekta “Mare Balticum” kopējās izmaksas ir 23 000 eiro. No tiem 11 000 eiro sedz Biedrība MB D79, bet 12 000 eiro – Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība. Šis objekts kalpo kā piemērs tam, kā laikmetīgā māksla var palīdzēt aktualizēt vides problēmas un veicināt starptautisku sadarbību.