Kultūra un izklaide
Gleznā Aspazija
Lielajā dzejnieces portretā zeltītā rāmī, kas šobrīd atrodas Aspazijas mājas salonā, mākslinieks Kārlis Siliņš dzejnieci apveltījis ar dzidri zilām acīm.

Martu Aspazija vienmēr saukusi par savu mēnesi, jo 16. martā ir viņas dzimšanas diena, lai gan vēstures dokumentos dažkārt minēts 17. marts. Aspazijai ap savu piedzimšanas datumu un arī gadu – 1865. gads vai 1868. gads – izdevies savērpt gana daudz noslēpumu. Arī vēlākie dzejnieces dzīves gadi apvīti neparastiem stāstiem un notikumiem.

Jūrmalas muzeja filiāles “Aspazijas māja” darbiniece Dace Kaukule Latvijas Radio 3 rubrikā “Vai zini?” atklāj dažus neparastus faktus par dzejnieci.

Aspazijas mājā Jūrmalā ir apskatāmi trīs mākslinieka Kārļa Siliņa gleznotie dzejnieces Aspazijas portreti, un kā tas nākas, ka katrā no tiem dzejnieces acu krāsa ir atšķirīga?

“Lielajā dzejnieces portretā zeltītā rāmī, kas šobrīd atrodas Aspazijas mājas salonā, dzejniecei ir dzidri zilas acis, kabinetā Aspazija ar Triju Zvaigžņu ordeni pie krūtīm uz apmeklētājiem raugās ar sulīgi brūnām acīm, bet otrā stāva verandā novietotajā Aspazijas portretā dzejnieces acu krāsa ir sūnu zaļa.”

Vai zini, ka viena gleznotāja veidotajos Aspazijas portretos viņas acu krāsa ir atšķirīga?

Vēsturiskās fotogrāfijas liecina, ka Aspazijai patika glīti tērpties un rotāties. Kāre pēc skaistām kleitām dzejniecei parādījusies jau agrā bērnībā, kad skaistās drēbes viņai šķitušas kā dzīvas puķes. Vēlmi moderni ģērbties apliecina arī Aspazijas atmiņu pieraksti.

“Lielu sensāciju sacēla Aspazijas oriģinālā kleita: pelēki rūtaina, melnām strīpām, pusīsas piedurknes, kuras jau sen aizmirstas. Kleita apakšā izrotāta sudraba spicēm un vēl pelēkas zeķes ar melnām strīpām. Frizūra tāda, kādu nēsāja mūsu vecmāmiņas, klāt tikai liela briljantu ķemme. Kopiespaids “debešķīgs"." (“Aizkulises”, 1925)

Vai zini, ka līdz mūsdienām nav saglabājusies neviena Aspazijas kleita?