Kultūra un izklaide
Uldis Zemzaris

94 gadu vecumā mūžībā devies pazīstamais latviešu gleznotājs un rakstnieks, jūrmalnieks Uldis Zemzaris (1928.–2022).

Gleznotājs Uldis Zemzaris dzimis Jūrmalā – Mellužos. Bērnības un jaunības gadi māksliniekam cieši saistīti ar Jūrmalu, kur mācījies Pumpuru pamatskolā, Dubultu ģimnāzijā, pēc tam Rīgas J.Rozentāla mākslas vidusskolā, un 1955.gadā absolvējis Latvijas Valsts Mākslas akadēmiju. Vēl kā jauns mākslinieks viņš dzīvojis vecāku ģimenes mājiņā Mellužu prospektā 33 līdz pat 1965.gadam, kad Mākslinieku savienība viņam piešķīra darbnīcu ar dzīvokli Iļģuciemā Rīgā.

Nenoliedzami pirmie dabas un dzīves iespaidi gūti Mellužos – ar saulaino vai brāzmaino liedagu, ar nesteidzīgiem ļaudīm jūras krastā. Pats nācis no darbīgā jūras krasta, kur airus cilāja raupji zvejas vīri, sievas kūpināja reņģes un zemeņu dārzos līkņāja ogulāju ravētāji, gleznotājs darbu tematikā bieži pievērsies labi zināmajai jūrmalnieku dzīvei. Viņa sirds pieder vienkārša darba veicējiem un vēju krasta skarbajam skaistumam. Uldis Zemzaris mācījies pie latviešu vecmeistariem profesoriem Kārļa Miesnieka un Jāņa Roberta Tillberga. 

Uldis Zemzaris izstādēs Latvijā un pasaulē piedalījies kopš 1952. gada, kā arī rīkojis personālizstādes. Mākslinieka darbi bijuši skatāmi arī Jūrmalā –"Uldis Zemzaris" (bij. Jūrmalas izstāžu zāle, 1976), "Priedes un jūra" (Imanta un Intas Ozoliņu izstāžu zālē, Jūrmala, 2008), "Jūrmala un Jūrmalnieki" (Jūrmalas muzejs, 2009).

Balva par mūža ieguldījumu Jūrmalas kultūras dzīves veidošanā vecmeistaram gleznotājam, prozaiķim Uldim Zemzarim piešķirta 2018. gadā; apbalvots ar ordeni „Goda zīme (1971) un Triju zvaigžņu ordeni (2003); bijis Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis; saņēmis mākslas nozares un citus apbalvojumus, bijis VKKF Mūža stipendiāts.

Ulda Zemzara darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Valsts Tretjakova galerijā (Maskava, Krievija), Jūrmalas muzejā, Latvijas Arhitektūras muzejā, Imanta Ziedoņa muzejā, kā arī citos muzejos un privātkolekcijās.