Vide
Govs niedrēs

Dabas liegumā “Lielupes grīvas pļavas” no Siguldas pļavām ieradušās desmit Latvijas Dabas fonda mobilā ganāmpulka govis, lai noganītu mūsu palieņu pļavas dabiskā veidā.

Lielupes palienes pļavas Priedainē jau 2019. gada vasarā un rudenī noganīja govis ar telītēm un savvaļas zirgi. Pļava atrodas pie dzelzceļa tilta pār Lielupi, un tie, kas dodas uz Jūrmalu ar vilcienu, labajā pusē var vērot savvaļas ganāmpulku. Tas sagādāja prieku dabas vērotājiem, turklāt pļavu noganīšana ir dabisks pļavu apsaimniekošanas veids un atbalstāms no bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas viedokļa. Mobilais ganāmpulks Priedainē noganīja aptuveni astoņus hektārus pļavu.

Īpaši aizsargājama dabas teritorija

Dabas liegumā ir ietvertas Lielupes palieņu pļavas, kas ir regulāri applūstošas teritorijas Lielupes krastos. Ūdeņu nestās barības vielas izgulsnējas palienēs, veicot ūdens attīrītāja lomu. Tajās ir auglīgas augsnes. Palieņu pļavu mainīgajam ūdens ritmam un bagātajām augsnēm ir pielāgojušās daudzas augu un dzīvnieku sugas. Vējš no jūras līča iepūš Lielupē iesāļo ūdenī, tāpēc dabas liegumā “Lielupes grīvas pļavas” veidojušās arī iesāļām augsnēm raksturīgās piejūras pļavas.

Izzūdošas pļavas un retas augu sugas

Dabas lieguma teritorija veidota, lai aizsargātu Latvijā ļoti retu un izzūdošu pļavu veidu – jūrmalas pļavas, pļavas ar zilgano molīniju u. c., gan arī īpaši retu augu sugu – purva mātsakni, kam šeit ir Latvijā bagātākā atradne. Lieguma teritorijā ir sastopamas arī 12 citas Latvijā īpaši aizsargājamas augu sugas: jumstiņu gladiola, orhideju dzimtas augi un ar iesāļām piejūras augsnēm saistīti augi.

Lielākā daļa no piejūras zālājiem raksturīgajiem augiem ir nelieli. Tie var izdzīvot tikai regulāri ganītās vai pļautās vietās, kur tos nenomāc krūmi un liela auguma augi. Priedaines pļavā ir strauji ieviesušās niedres un grīšļi, kuri nomāc pārējos augus un pārņem arvien lielāku pļavas daļu. Atsākot pļavas noganīšanu, paredzams, ka tuvākajos gados niedru ekspansiju izdosies samazināt un daudz lielākā pļavas daļā atkal varēs ziedēt krāšņās jumstiņu gladiolas, orhidejas un citas puķes.

Palienes ainava nav vienveidīga, tajā dažādos gadalaikos mainās krāsas, skaņas un smaržas. Dabas vērotājiem dabas liegums ir lieliska vieta dabas procesu iepazīšanai. Arī tiem, kuri vēlas vienkārši atpūsties, šīs teritorijas ir piemērotas dabas klātbūtnes izjušanai.

Ierīkos ganību aploku

Jūrmalas pilsētas pašvaldība ik gadu veic pļavu biotopu uzturēšanas darbus, finansējot pļavu pļaušanu dabas lieguma teritorijās, kā arī sadarbībā ar nodibinājumu Latvijas Dabas fonds” nodrošina pļavu noganīšanu.

Šobrīd noganāmā teritorijas nožogojuma funkciju Priedainē pilda elektriskais “gans”, taču pašvaldība 2019. gadā ir izstrādājusi projektu, kas paredz ganību aploka izveidi pļavās pie Majoriem – dabas lieguma III teritorijā, Majori 8701. Nožogojums plānots aptuveni 800 metru garumā, pastaigu cienītājiem teritorijas pāriešanai tiks ierīkoti vārtiņi, būs arī saimniecības vārti, tāpat teritorijā tiks izvietoti stendi ar informāciju par dabas liegumu, uzvedību  ganībās un to tuvumā. Nožogojuma jeb ganību aploka izveide plānota 2022. gadā.

Jūrmalā ierodas mobilais ganāmpulks