Kultūra un izklaide
Muzeja ēka

No 15. februāra Jūrmalas muzejā skatāmas divas jaunas izstādes – Ievas Carukas personālizstāde “Bokss” un Lindas Zīveres gleznu izstāde “Mājup”.

Ievas Carukas (1964) jaundarbu personālizstādi “Bokss” veido tematiski saistītu lielizmēra akrila gleznu cikls “Bokss” un kolāžu sērija “Uzvaras un zaudējumi”. Savos darbos Caruka izmanto strīdīgā sporta veida – boksa – figurālās izpausmes. Māksliniece tajās redz turpinājumu savam stāstam par cilvēku. Kāpēc tas, kas varētu izskatīties kā saskarsme un satikšanās, ir agresīva spēka spēle? Un kāpēc citiem patīk to vērot, likt likmes par uzvarētāju un zaudētāju? Šie jautājumi ir apzināti atbrīvoti no pieredzes, kas izskaidro visiem zināmā sporta veida noteikumus. Izstādes kuratore – Inga Šteimane.

Kā virtuozu un juteklisku darbu autori Latvijas mākslas dzīvē Ieva Caruka sevi pieteica 80.–90. gadu mijā. Carukas mākslas valodai ir modernās mākslas pamats. Tas izpaužas gan formā, gan saturā. Ieva Caruka mākslinieciski veidojusies astoņdesmitajos gados Ļvovas Poligrāfiskā institūta Grāmatu grafikas nodaļā (1981-1985 ), Ļvovas neformālo mākslas līderu darbnīcās ar mācību finišu Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā (1988, diplomdarba vadītājs Aleksandrs Stankevičs). Kopš astoņdesmito gadu beigām Ieva Caruka regulāri rīko personālizstādes un strādā par mākslas pedagogu.

Lindas Zīveres (1966) izstādē “Mājup” skatāmi  abstraktās glezniecības darbi. Māksliniece nemēdz izklaidēt savu darbu skatītājus ar atraktīvām kompozīcijām, bet piedāvā  nopietnības un klusuma caurstrāvotas gleznas, kuras iejūtīgu skatītāju mēdz apbalvot ar maiguma un klātbūtnes piedzīvojumu. Savos darbos Linda risina cilvēka iekšējās pasaules jautājumus un to saistību ar Visuma kārtību. Mākslinieces darbu radītais iespaids salīdzināms ar viduslaiku dziedājumu izraisīto nepārtrauktas lūgšanas sajūtu.

Šobrīd Linda Zīvere dzīvo Dānijā, Kopenhāgenā, tomēr savu un savu bērnu nākotni viņa saista ar Latviju. Linda aktīvi strādā gan savā darbnīcā Kopenhāgenā, gan mākslinieku rezidencēs dažādās valstīs. Līdz ar to viņa savus darbus regulāri parāda skatītājiem gan Latvijā, gan Dānijā, gan citās valstīs.

Māksliniece ir absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Tekstilmākslas nodaļu un Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības meistardarbnīcu. Viņas pasniedzēji bija profesori Rūdolfs Heimrāts, Indulis Zariņš un Aleksejs Naumovs.

Izstāžu atklāšana – 17. februārī plkst. 17.00 Jūrmalas muzejā (Tirgoņu ielā 29), izstādes apskatāmas līdz 18. martam.