Pašvaldība
Jūrmalas administrācijas ēka

Jūrmalas domes 2024. gada 21. marta sēdē skatīja 60 jautājumus: lēma par nekustamā īpašuma nomas tiesību izsoli, par dzīvokļu īpašumu izsolēm, apstiprināja zemes ierīcības projektus un zemes vienību sadali, atbilstīgi normatīvajiem aktiem aktualizēja Jūrmalas domes saistošos noteikumus un lēma par citiem jautājumiem.

Apstiprināja noteikumus ielu nosaukumu izvietošanai

Apstiprināja Jūrmalas domes saistošos noteikumus “Par ielu nosaukuma plākšņu, ēku un telpu grupu numura zīmju, norāžu uz pilsētas publiskās infrastruktūras un tūrisma objektiem izvietošanas kārtību Jūrmalas valstspilsētā”.

Noteikumu mērķis ir veidot un uzturēt vienotu Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības vizuālo tēlu, kā arī atvieglot nekustamā īpašuma atrašanās vietas noteikšanu Jūrmalas pašvaldības administratīvajā teritorijā.

Saistošajos noteikumos ir noteikta kārtība, kādā izvieto ielu nosaukuma plāksnes, ēku un telpu grupu numura zīmes, norādes uz Jūrmalas valstspilsētas publiskās infrastruktūras un tūrisma objektiem Jūrmalas administratīvajā teritorijā, kā arī administratīvā atbildība par noteikumu neievērošanu.

Šie noteikumi būs spēkā pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas saskaņojuma saņemšanas un publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Noteikumi tiks publicēti tīmekļvietnē www.jurmala.lv.

Ar  šo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudēs Jūrmalas pilsētas domes 2014. gada 13. novembra saistošie noteikumi Nr. 33 “Par ielu nosaukuma plākšņu, ēku un telpu grupu numura zīmju, norāžu uz pilsētas publiskās infrastruktūras un tūrisma objektiem izvietošanas kārtību Jūrmalas valstspilsētā”.

Par pašvaldības pabalstu dzīvojamās telpas remontam

Apstiprināja Jūrmalas domes saistošos noteikumus “Par Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības vienreizējo pabalstu dzīvojamās telpas vai dzīvojamās mājas remontam”.

Pabalstu piešķir personai, kuras īrētā vai īpašumā esošā dzīvojamā telpa vai dzīvojamā māja terora akta, stihiskas nelaimes, avārijas vai citas katastrofas rezultātā ir cietusi, bet ir atjaunojama un ja persona šajā dzīvojamā telpā vai dzīvojamā mājā ir deklarējusi savu dzīvesvietu un tai pašvaldības administratīvajā teritorijā nepieder cita dzīvošanai derīga dzīvojamā telpa vai dzīvojamā māja.

Noteikumi nosaka pabalsta piešķiršanas kārtību, kā arī pabalsta apmēru. Pabalsts ir vienreizējs, tā apmērs ir līdz 1423 eiro. Piešķirot pabalstu, personai tiek nodrošināta iespēja atjaunot mājokli krīzes situācijā.

Dzīvojamās telpas vai dzīvojamās mājas tehniskā stāvokļa novērtēšanas komisija pārbauda cietušās telpas un sniedz atzinumu; pabalsta piešķiršanai jāuzrāda remontdarbu veikšanu un materiālu iegādi apliecinoši maksājumu dokumenti.

Jaunajos noteikumos paredzētā kārtība atvieglos pabalsta saņemšanu, samazinot personai iesniedzamos dokumentus, nosakot, ka pašvaldība pati iegūs datus no attiecīgajiem reģistriem un informācijas sistēmām.

Līdz ar noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē Jūrmalas pilsētas domes 2005. gada 9. februāra saistošie noteikumi Nr. 5 “Kārtība, kādā Jūrmalas pilsētas pašvaldība sniedz palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, attiecībā uz dzīvojamo telpu remontu”.

Palielinās pašvaldības atbalstu bērnu pieskatīšanas pakalpojumam

Veica grozījumus plānotajā projektā “Bērnu pieskatīšanas pakalpojumi Jūrmalas valstspilsētā”. Bērna pieskatīšanas pakalpojumi būs paredzēti ģimenēm, kuras audzina pirmsskolas vecuma bērnus un kurām Jūrmalas pašvaldība nenodrošina vietas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, tostarp sociāli un ekonomiski mazaizsargātiem iedzīvotājiem. Apzinot situāciju, secināts, ka bērnu pieskatīšanas pakalpojums būtu nepieciešams 120 bērniem: 100 bērniem privātās izglītības pakalpojums un 20 bērniem ar īpašām vajadzībām – bērnu pieskatīšanas pakalpojums (aukles).

Grozījumos paredzēts palielināt pašvaldības līdzfinansējumu no 15% uz 25%, lai projektā iesaistīto bērnu vecākiem nebūtu jāveic līdzmaksājums. Pārējās pakalpojuma izmaksas tiek segtas no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem. Tāpat nolēma segt ēdināšanas izmaksas – 2,17 eiro vienam bērnam dienā.

Projektu Jūrmalas pašvaldība plāno īstenot ar Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas atbalstu, piedaloties atklātā projektu konkursā.  Ja projekts tiks atbalstīts, to īstenos no 2025. gada 1. janvāra līdz 2029. gada 31. decembrim.

Par kolektīvā iesnieguma virzību

Lēma par Jūrmalas valstspilsētas administrācijā 2024. gada 19. februārī saņemtā kolektīvā iesnieguma virzību – par iedzīvotāju parakstiem portālā ManaBalss.lv par iniciatīvu “Izglāb Pumpuru vidusskolu – paraksties pret skolas likvidāciju”.

Tika saņemti 1483 paraksti, no tiem pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes atzinuma saņemšanas par atbilstošiem ir atzīti 1143. Iesniegumā ir norādīts, ka izvēlētais Jūrmalas Pumpuru vidusskolas un Jūrmalas Jaundubultu pamatskolas reorganizācijas modelis paredz abu skolu likvidāciju. Atbilstīgi Valsts pārvaldes iekārtas likumam reorganizācija tiek veikta apvienošanas ceļā, t.i., uz reorganizējamo iestāžu bāzes izveido jaunu iestādi.

Jūrmalas dome 2024. gada 22. februārī ir pieņēmusi lēmumu “Par Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolas izveidošanu, reorganizējot Jūrmalas Jaundubultu pamatskolu un Jūrmalas Pumpuru vidusskolu”. Pašvaldība nelikvidē vidusskolu un pamatskolu, bet tās apvieno reorganizācijas ceļā, izveidojot Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolu, kas ir vidusskolas un pamatskolas izglītības programmu, funkciju, tiesību, saistību, prasību, finanšu līdzekļu, bilancē esošās mantas, lietvedības un arhīva pārņēmēja.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) Jūrmalas domes lēmumu ir saskaņojusi, norādot: “izvērtējot domes lēmumā norādīto argumentāciju un ievērojot Izglītības likuma 17. panta trešās daļas 1. punktā, 23. panta otrajā daļā un Vispārējās izglītības likuma 7. panta otrajā daļā noteikto, IZM saskaņo domes lēmumu”. Domes sēdē lēma atteikt kolektīvā iesnieguma turpmāku virzību.

Izveidoja Medību koordinācijas komisiju

Izveidoja Jūrmalas valstspilsētas Medību koordinācijas komisiju un apstiprināja tās darbības vispārīgos noteikumus.

Komisija izveidota, lai veicinātu mednieku, Valsts mežu dienesta, meža īpašnieku, Lauku atbalsta dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes un Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības sadarbību, efektīvi un profesionāli izvērtējot medījamo dzīvnieku nodarītos postījumus, identificētu draudus un vienotos par preventīvajiem pasākumiem un pasākumiem postījumu ierobežošanai vai likvidēšanai Jūrmalas teritorijā. Par komisijas priekšsēdētāju apstiprināja Jūrmalas valstspilsētas administrācijas izpilddirektora vietnieku Arturu Grantu, komisijas priekšsēdētāja vietniece – Īpašumu pārvaldes Pilsētsaimniecības un labiekārtošanas nodaļas vecākā eksperte mežsaimniecības jautājumos Anna Anete Siatkovska. Komisijā darbosies arī Valsts meža dienesta Rīgas reģionālās virsmežniecības mežzinis, Dabas aizsardzības pārvaldes deleģēts pārstāvis, biedrības “Latvijas Mednieku savienības” pārstāvis un Lauku atbalsta dienesta Lielrīgas reģionālās lauksaimniecības pārvaldes pārstāvis.

Uzsāks detālplānojuma izstrādi

Nolēma uzsākt detālplānojuma izstrādi zemesgabalam 21. līnijā 2. Zemesgabals atrodas Lielupē, kvartālā starp 21. līniju, Bulduru prospektu un 20. līniju, un pludmali. Detālplānojuma mērķis ir izvērtēt savrupmājas un palīgēku izvietošanu zemesgabalā atbilstoši teritorijas plānojuma prasībām.

Saskaņā ar teritorijas plānojumu zemesgabals atrodas savrupmāju apbūves teritorijā, valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa teritorijā, Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjoslā un Rīgas jūras līča ierobežotas saimnieciskās darbības aizsargjoslā.

Nodeva publiskajai apspriešanai detālplānojumu

Nolēma nodot publiskajai apspriešanai un institūciju atzinumu saņemšanai detālplānojumu zemesgabalam Silu ielā 35; teritorija ir privātīpašums. Zemesgabals atrodas Mellužos, kvartālā starp Silu ielu, Vasaras ielu, Kadiķu ielu un Ģertrūdes prospektu. Teritorijas galvenais izmantošanas veids ir savrupmāju apbūve: dzīvojamā apbūve, ko veido viena dzīvokļa māja, divu dzīvokļu māja un vasarnīca, ietverot nepieciešamās palīgbūves un labiekārtojumu.

Tika izstrādāti detālplānojuma grozījumi, lai varētu turpināt zemesgabalā uzsākto būvniecības procesu, saskaņojot izmaiņas uzsāktajai būvniecības iecerei un noteikt apbūves rādītājus atbilstoši teritorijas plānojumam, kā arī nepieciešams izveidot jaunus ar būvniecības ieceri saistītus dokumentus, tostarp izmaiņas būvatļaujā un būvprojektā atbilstoši detālplānojuma grozījumiem.

Izstrādātajā detālplānojumā ir noteikti nosacījumi apbūves veidošanai zemes vienībā, radot zemesgabala īpašniekiem iespēju plānot sociālajai un ekonomiskajai situācijai piemērotu mājokli.

Ar detālplānojumu varēs iepazīties valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā geolatvija.lv, tīmekļvietnē www.jurmala.lv un Pilsētplānošanas pārvaldes Teritorijas plānošanas nodaļā Edinburgas prospektā 75. Informācija par publiskās apspriešanas laiku tiks publicēta portālā geolatvija.lv, tīmekļvietnē www.jurmala.lv un pašvaldības informatīvajā izdevumā “Jūrmalas Avīze”.

Zvejas tīklu darināšanu vēlas iekļaut nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā

Atbalstīja pieteikuma par zvejas tīklu darināšanu kā nemateriālo kultūras mantojumu iesniegšanu Latvijas Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam. Pieteikumu “Zvejas tīklu darināšana Jūrmalas valstspilsētas un Tukuma novada Rīgas jūras līča piekrastes teritorijā” sagatavos un sniegs Jūrmalas valstspilsēta sadarbībā ar Tukuma novadu.

Zvejniecība un ar to saistītās tradīcijas un senās amatu prasmes ir viena no Jūrmalas kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļām. 2023. gadā tika īstenots Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētais projekts “Vēsturiskā priekšizpēte un video materiālu sagatavošana  pieteikumam zvejas tīklu gatavošanas prasmju iekļaušanai nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā”, uzsākot senās amatu prasmes izpēti, dokumentēšanu un saglabāšanas plāna izstrādi.

Zvejas tīklu darināšanas amatu prasmju iekļaušana nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā sekmēs Jūrmalas tēla veidošanu, ar zvejniecību saistītā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, kā arī jaunu kultūrtūrisma produktu veidošanu.

Bibliotēkas plāno literāras tikšanās un meistarklases

Atbalstīja Jūrmalas Centrālās bibliotēkas dalību Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) literatūras nozares projektu pieteikumu konkursos ar diviem projektu pieteikumiem – “Atrodi sevi citos” un “Kā top grāmata? 2” – un projektu īstenošanu to apstiprināšanas gadījumā.

Ja projekts “Atrodi sevi citos” tiks apstiprināts, Jūrmalas bibliotēkās tiks rīkotas astoņas literārās tikšanās ar latviešu grāmatu autoriem un tulkotājiem, kuru darbi apraksta sociāli jūtīgas tēmas – bērnu un jauniešu mentālo veselību, dažādas sabiedrības grupas un to iekļaušanu, palīdzot bērniem un jauniešiem attīstīt empātiju pret citādo caur literatūras prizmu.

Projekta kopējās izmaksas ir 1600 eiro, tās 100% apmērā ir VKKF finansējums.

Projektā “Kā top grāmata? 2” Centrālās bibliotēkas Bērnu un jauniešu nodaļā iecerētas četras meistarklases un literārās tikšanās ar dramaturgu, scenogrāfu, prozas autoru, redaktoru, kurās jaunieši iepazīsies ar grāmatu tapšanas procesu un dažādajām profesijām, kas piedalās grāmatas tapšanā no melnraksta līdz pat gatavai grāmatai.

Projekta kopējās izmaksas ir 800,00 eiro, tās 100% apmērā ir VKKF finansējums.

Bibliotekāri apgūs informācijpratību

Atbalstīja Jūrmalas Centrālās bibliotēkas dalību Erasmus+ programmas projektā “Digitālās kompetences un informācijpratība bibliotekāriem” sadarbībā ar projekta īstenotāju – Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Piedaloties projektā, tiks attīstītas bibliotekāru informācijpratības prasmes, lai izmantotu tās darbā ar bibliotēku lietotājiem – pieaugušo mērķauditorija, tiks izveidoti elektroniskie mācību līdzekļi, paplašināti digitālie pakalpojumi Jūrmalas iedzīvotājiem;

Projekta izmaksas 100% apmērā tiks nodrošinātas no projekta īstenotāja – Latvijas Nacionālās bibliotēkas – projekta budžeta finansējuma.

Īstenos projektu “Fotostāsts manai kopienai”

Atbalstīja Jūrmalas Centrālās bibliotēkas dalību projektu konkursa “Mēs savai kopienai 2024” projektā “Fotostāsts manai kopienai” sadarbībā ar projekta īstenotāju – fondu “Kultūras forums”.

Projekta īstenošana sniegs iespēju izglītot jauniešus, parādīt viņiem citādu skatījumu uz fotografēšanu, iespēju saskatīt sevi sociālā kontekstā un pamanīt interesanto savā kopienā.

Projektā iecerētas meistarklases un foto nodarbības pusaudžiem no sociāli mazaizsargātām grupām un ceļojošas fotoizstādes izveidošana projekta noslēgumā.

Projektu konkursu “Mēs savai kopienai 2024” rīko Latvijas Muzeju biedrība un Britu Padomes pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Bibliotekāru biedrība un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Jūrmalas Centrālās bibliotēkas kā projekta sadarbības partnera kopējās izmaksas 100% apmērā tiks nodrošinātas no projekta īstenotāja – fonda “Kultūras forums” projekta budžeta līdzekļiem.

Vēlas attīstīt sistēmu digitālajam darbam ar jaunatni

Atbalstīja Jūrmalas pašvaldības dalību Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras projektā “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” un tā īstenošanu apstiprināšanas gadījumā.

Projekta mērķis ir attīstīt digitālā darba ar jaunatni sistēmu Jūrmalas pašvaldībā, lai nodrošinātu jauniešiem plašas iespējas attīstīt un pielietot savas digitālās prasmes, jo īpaši jauniešiem ar ierobežotām iespējām, tostarp jauniešiem no sociāli mazaizsargātām grupām, ievērojot viņu vajadzības.

Projektā plānotas aktivitātes: informācijas un komunikācijas tehnoloģijas aprīkojuma iegāde; mentoru un iedvesmas personu piesaiste; meistarklases un iedvesmas sesijas; e-sporta turnīru organizēšana; apmācības jauniešiem – Jūrmalas Jauniešu domei un pašpārvalžu līderiem – par digitālo darbu ar jaunatni; Jūrmalas jauniešu podkāsta izveide; mobilās aktivitātes Jūrmalas apkaimēs; īsfilmu konkursa organizēšana par Jūrmalas valstspilsētas attīstību, digitālās aktivitātes jauniešu tradicionālajos pasākumos un citas aktivitātes.

Ja projekts tiks apstiprināts, to īstenos no 2024. gada 2. ceturkšņa līdz 2025. gada 1. ceturksnim.

Projekta kopējās izmaksas ir 86,28 tūkstoši eiro, kas 79% apmērā, tas ir 71,30 tūkstotis eiro, ir valsts budžeta finansējums, kuru piešķir Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra.

Par vidi degradējošu ēku statusu

Dome nolēma klasificēt ēku Edinburgas prospektā 33 un ēku Matrožu ielā 10 kā cilvēku drošību apdraudošas un vidi degradējošas ēkas un piemērot tām nekustamā īpašuma nodokļa likmi trīs procentu apmērā no atbilstoši lielākās kadastrālās vērtības: ēkām piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai ēku kadastrālās vērtības.

Kontrolējot ekspluatācijā pieņemto būvju drošumu, ir konstatēts, ka ēkas neatbilst būvniecību regulējošo normatīvo aktu prasībām: ēkām pieļauti būtiski konstrukciju bojājumi, atsevišķu elementu un detaļu deformācija un neesamība. Ēku tehniskais un vizuālais stāvoklis neatbilst Būvniecības likuma 9. panta prasībām, un tās ir uzskatāmas par cilvēku drošību apdraudošām un vidi degradējošām.

Īpašniekiem noteica pienākumu līdz 2024. gada 1. oktobrim veikt ēkas sakārtošanu.

Ēkai Kalsnavas ielā 1 atcelts 2018. gadā noteiktais cilvēku drošību apdraudošas un vidi degradējošas ēkas statuss un paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme. Vidi degradējošā ēka nekustamajā īpašumā ir nojaukta, līdz ar to šobrīd nepastāv tie faktiskie un tiesiskie apstākļi, uz kuru pamata ēkai bija noteikts minētais statuss un paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis.

Ar visiem Jūrmalas domes pieņemtajiem lēmumiem pilnā apjomā varēs iepazīties tīmekļvietnē www.jurmala.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Normatīvie akti” – “Domes pieņemtie dokumenti”.

Nākamā kārtējā Jūrmalas domes sēde plānota 2024. gada 24. aprīlī.