Pašvaldība Sabiedrība
Kapi

Kapavietu pieejamība Jūrmalā ir aktuāls jautājums. Atbilstīgi pašvaldības iestādes “Jūrmalas kapi” apkopotajiem datiem uz šā gada 1. janvāri, neskaitot ģimenes kapus, bija brīvas 597 kapavietas. Vidēji gadā tiek ierīkoti 134 jauni apbedījumi, tas nozīmē, ka uz 2027. gada 1. janvāri būs brīva tikai 61 kapavieta.

Jūrmalas pašvaldības pārziņā esošās kapsētas uztur un apsaimnieko “Jūrmalas kapi”, tā ir Jaundubultu kapsēta, Slokas kapsēta, Ķemeru kapsēta un Meža kapsēta Slokā, kā arī daļa no Babītes novadā esošās Beberbeķu kapsētas.

Jāņem vērā, ka iespējas jaunu kapsētu ierīkošanai Jūrmalā ir ierobežotas, jo pilsētā kopumā ir augsts gruntsūdeņu līmenis. Izvērtējot pašvaldības īpašumā esošās teritorijas, jāņem vērā arī teritorijas platība, attālums no dzīvojamās apbūves un citi apstākļi.

Sāk detālplānojuma izstrādi Bražciemā

Lai rastu piemērotu vietu jaunas kapsētas ierīkošanai, Jūrmalas dome 2023. gada 28. septembrī pieņēma lēmumu sākt detālplānojuma izstrādi zemes vienībai “Priedaines kapi” Bražciemā, meža teritorijā pie Laipu ielas. Saskaņā ar Jūrmalas valstspilsētas teritorijas plānojumu teritorijas izmantošanas nosacījumi ir atbilstoši kapsētas izveidošanai. Zemes vienība paredzēta kapu teritorijai jau iepriekšējos Jūrmalas pilsētas teritorijas attīstības plānošanas dokumentos.

Bražciemā tika veikts ģeoloģiski hidroloģisko apstākļu izvērtējums, un tika secināts, ka teritorija ir piemērota kapsētas izveidošanai.

Pretēji publiski izskanējušajiem viedokļiem krematorijas ierīkošana netiek plānota.

Šobrīd ir pieņemts domes lēmums par detālplānojuma izstrādi tālākai apstākļu izvērtēšanai un risinājumu izstrādei. Par kapsētas izveidi dome var lemt tikai pēc detālplānojuma izstrādes, kad ir izvērtēti daudzi nosacījumi, tostarp dabas aizsardzības un vizuālās ietekmes aspekti; pēc tam, kad kompetentās institūcijas ir sniegušas pozitīvu atzinumu un ir notikusi sabiedriskā apspriešana, kurā savu viedokli var paust ikviens iedzīvotājs.

Teritoriju nošķir mežs un dzelzceļš

Zemes vienības “Priedaines kapi” kopējā platība ir 14,08 hektāri. Kapsēta tiek plānota daļā teritorijas, kur tiktu izstrādātas detalizētas zonas apbedījumiem, kapsētai nepieciešamo būvju un labiekārtojuma izvietošanai.

Plānoto kapsētas teritoriju no autoceļa un apbūves zonām nošķir mežs, piemēram, līdz Priedaines apdzīvotajai teritorijai attālums ir aptuveni 400 metru, to nošķir arī dzelzceļš; savukārt tuvākās dzīvojamās mājas Babītes ielā no zemes vienības nošķir aptuveni 150 metru plata meža josla.

Detālplānojuma izstrādei ir izvirzītas papildu prasības, tostarp veikt bioloģiskās daudzveidības izpēti, apbedījumu un apbūves zonas plānot tā, lai saglabātu Jūrmalas kā pilsētas mežā ainavas raksturu, izstrādāt nosacījumus ainaviski vērtīgo koku aizsardzībai. Detālplānojuma izstrādē tiks izvērtēti dabas aizsardzības un vizuālās ietekmes aspekti.

Risinājumi meklēti jau iepriekš

2016. gadā tika izskatīta iespēja paplašināt Meža kapsētu Slokā otrpus Mežmalas ielai, kā arī izvērtēt krematorijas izveidi. Tobrīd tā bija racionāla izvēle, jo varētu izmantot daļu no Meža kapsētā izbūvētās infrastruktūras. Uzsākot detālplānojuma izstrādi, tika saņemti iedzīvotāju iebildumi pret kapsētas paplašināšanu, tādēļ tika meklēti arī citi risinājumi. Pārskatot brīvo kapavietu skaitu un veicot nekopto kapavietu aktēšanu, “Jūrmalas kapi” rada iespējas jaunu kapavietu ierīkošanai, līdz ar to 2019. gadā dome lēma detālplānojuma izstrādi pārtraukt.

Meža kapsētas teritorijā pašlaik nav iespējama tradicionālo apbedījumu vietu paplašināšana, jo daļā teritorijas to liedz pārāk augsts gruntsūdeņu līmenis, savukārt daļā teritorijas ir jānodrošina aizsargjosla, kuru samazināt būs iespējams vien tad, kad mājsaimniecībās tuvējā apkārtnē tiks izmantota centralizētā, nevis lokālā ūdensapgāde.

Meža kapsētā ir nodrošinātas vietas urnu apbedījumiem kolumbārijā un sēru birzī, tomēr pieprasījums pēc tām nav liels. Urnu apbedījumu izmantošana ļautu kapsētas teritoriju izmantot racionālāk, optimizējot kapu apsaimniekošanas izdevumus, kā arī ievērojami samazinātu apbedīšanai nepieciešamo teritoriju platību salīdzinājumā ar tradicionālajiem apbedījumiem.

Kapavietas var nākties ierīkot citās pašvaldībās

Jūrmalas iedzīvotāju viedokli par kapu teritoriju izvietojumu un vēlamo risinājumu paredzēts noskaidrot pašvaldības iedzīvotāju aptaujā, kas plānota šā gada vasarā. Pašvaldībā ir izveidota darba grupa kapu teritoriju paplašināšanas izvērtēšanai Jūrmalas pilsētā. Darba grupā tiks izskatīti saņemtie iedzīvotāju priekšlikumi saistībā ar detālplānojuma izstrādi zemes vienībai “Priedaines kapi” un tiks sagatavoti priekšlikumi par tālāko rīcību izskatīšanai Jūrmalas domē. Vienlaikus pašvaldība plāno vērsties kaimiņu pašvaldībās – Rīgā, Babītē, Tukumā –, lai skatītu iespēju rast kapavietas Jūrmalas iedzīvotāju apbedīšanai citu pašvaldību teritorijā.

Aktuālā informācija par detālplānojuma izstrādes tālāko procesu tiks publicēta tīmekļvietnē www.jurmala.lv un pašvaldības informatīvajā izdevumā “Jūrmalas Avīze”; informācija būs pieejama valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā.

Plašāku informāciju, atbildes uz jautājumiem var saņemt pa tālruni 67754071 un elektroniski – ilze.karjuse@jurmala.lv vai pasts@jurmala.lv; apmeklētāju pieņemšana pirmdienās no plkst. 14.00 līdz 18.00, iepriekš piesakoties pa tālruni vai e-pastu.