Kultūra un izklaide
Elīnas Rukas darbs "Ticami"
Elīna Ruka. “Ticami”. Fotogrāfija, zīda diegs

Bulduru Izstāžu namā un ārtelpā aplūkojama mākslinieces Elīnas Rukas izstāde “Mūžīgā šalkoņa”, kas vēsta par sajūtām, paralēlām dzīvēm un savstarpējo saziņu. Izstādes atklāšana – 6. janvārī plkst. 14.00.

Darbu sērija “Mūžīgā šalkoņa” radusies, domājot par attiecībām un saziņu. Izstādes darbos māksliniece Elīna Ruka skatītāju uzrunā, uzdodot jautājumus – ar kādām emocijām mēs dzīvojam, kuras emocijas protam izpaust, kuras paturam sevī un kurām vēl neprotam rast vārdisku ekvivalentu? Kā atrast kopīgu valodu? Kā sarunāties, kad neesam blakus?

Iedvesma darbiem un arī tēmas meklējamas stāstos un sarunās ar jūrnieku sievām, sajūtās – ilgas, dusmas un pielāgošanās, kā arī paralēlajās dzīvēs, kurās dzīvesbiedri kādu dzīves daļu pavada šķirti, dažkārt neesot klāt svarīgos brīžos, bieži pazaudējot būtisko neklātienes sarunā. Stāsti ir par dažādu profesiju, pandēmijas un kara pašķirtajiem, par tiem, kuriem dzīve rit atsevišķi, tomēr uz priekšu.

Izstāde “Mūžīgā šalkoņa” iekārtota Bulduru Izstāžu nama 1. stāva zālēs un arī ārtelpā. Objekts ārtelpā – trīsdimensionālais metāla rāmis šķiet stabils un pamatīgs, taču neapstrādāts, laikapstākļu ietekmē sāk rūsēt. Rāmī ievietotais vijums ir no raupjas virves, ar ko var pietauvot laivu, tas ir stingrs, izturīgs materiāls, bet to var izmantot arī kā pietiekami elastīgu izstrādājumu. Objekta sarkanā krāsa asociējas gan ar ziedošanos un drosmi, gan mīlestību un dusmām.

Elīna Ruka (1981) mākslas izglītību ieguvusi Kondē Mākslas skolā Lionā (2009), maģistra grādu mākslas fotogrāfijā – Kolumbijas koledžā Čikāgā (2016). Māksliniece ir piedalījusies izstādēs Latvijā, Lietuvā, Dānijā, Beļģijā, Francijā, ASV un daudzās tiešsaistes izstādēs.

Elīna Ruka pamatā strādā fotogrāfijā, taču nereti domas pastiprināšanai fotogrāfijas stāstu papildina ar citiem materiāliem – zīda diegiem, tekstilu. Viena no mākslinieces interesēm fotogrāfijā ir medija robežas un tradīciju pārskatīšana. Fotogrāfija ir līdzeklis, lai radītu mākslu. Viņa uzņem fotogrāfijas, lai no tām izveidotu jaunus attēlus. Savā mākslā Elīna Ruka koncentrējas uz cilvēka un dabas attiecībām, darbus visbiežāk veidojot par ūdens tēmu. Ūdens nepārtrauktā kustība, amorfā daba, daudzveidīgums un dažādība, mainība un noslēpumainība ir stimuls padziļinātai tēmas izpētei un mākslas radīšanai. Strādāt ar šo tēmu vienlaikus ir vērot un domāt par vienmēr mainīgo dzīvē, mūsos un fotogrāfijā.

Izstādes tapšanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Izstāde skatāma līdz šā gada martam.