Kultūra un izklaide Sabiedrība
Darbnīca
Celu jostu aušana ir viena no senajām prasmēm, ko varēs apgūt Jūrmalas amatnīcas meistaru vadītajās darbnīcās.

Jau piecpadsmito reizi visā Latvijā norisinās pasākums “Satiec savu meistaru!”. Jūrmalas muzejā sestdien, 1. aprīlī, no plkst. 12.00 līdz 16.00 varēs sastapt Bulduru aušanas studijas un Jūrmalas amatnīcas meistarus, kā arī parakstīties par zvejas tīklu aušanas prasmju iekļaušanu nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

Jūrmala un tās tuvākā apkārtne ir bagāta meistariem, kas var mācīt grozu pīšanas prasmes, lakatu, segu un jostu aušanu, metāla apstrādi, podniecību, kosmētisko līdzekļu veidošanu no apkārtnē sastopamiem augiem, adīšanu un daudzas citas prasmes. Pasākumā būs iespēja satikt meistarus, iemēģināt roku jaunās prasmēs vai papildināt savas zināšanas.

Darbnīcām iepriekš jāpiesakās, aizpildot elektronisko anketu ej.uz/meistari_jurmala vai pa tālruni +371 29541105. Pieteikumus var iesniegt līdz 27. martam. Dalība meistarklasēs ir bez maksas.

Meistarklases:

  • svilpavnieku darbnīca – radošās telpas “Grašu māja” meistars Ivars Grasis no Apšuciema (dalībniekiem no septiņu gadu vecuma);
  • klūgu paplātes darināšana – grozu pinējs, vaivarnieks Andrejs Tiknuss;
  • cimdu valnīša darināšana ar rombveida malu – rokdarbu meistare Dace Starka (dalībniekiem ar priekšzināšanām);
  • celu jostu aušana iesācējiem un dalībniekiem ar priekšzināšanām, ieskats vilnas audumu nobeigumu veidošanā ar ieaustajām celainēm – Jevgēnija Svikle un Agnija Saprovska;
  • ziedainās jostas – Bulduru audēju studija, meistare Arta Maldere, Bulduru audēju studijas vadītāja;
  • pīnīšu darbnīca – Zane Zaula, Bulduru audēju studija (dalībniekiem no septiņu gadu vecuma).

Pasākuma laikā ikvienam jūrmalniekam būs iespēja parakstīties par seno zvejas tīklu aušanas prasmju iekļaušanu Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Senās zvejas prasmes ir izzūdoša Jūrmalas un visas Rīgas līča piekrastes identitātes daļa. Šobrīd Jūrmala kopā ar Tukuma novada piekrastes ciemiem gatavo pieteikumu, lai šīs prasmes tiktu iekļautas nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā, tā nodrošinot iespēju tās kvalitatīvi saglabāt un pārmantot arī nākamajām paaudzēm.

Jūrmalas amatnieku kopas meistarus varēs satikt arī Lapmežciema pagasta Antiņciemā un Engures pagasta Apšuciemā svētdien, 2. aprīlī: Antiņciema “Dārēs” plkst. 11.00–12.30 zāļu sieva Sanita Matule, plkst. 13.00–14.30 Laumas Matules kokles spēles meistarklase un sadziedāšanās, iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 27891575; plkst. 11.00–18.00 Apšuciema radošajā telpā “Grašu māja” – podnieks Ivars Grasis,  pieteikšanās pa tālruni +371 26369362.