Kultūra un izklaide
Afiša

Ziemassvētku festivāls Dzintaru koncertzālē piedāvās daudzveidīgu programmu ar senās mūzikas, opermūzikas, teātra mūzikas, Vīnes valšu, mūziklu, krievu sakrālās kormūzikas un ģimeņu koncertiem.

Festivāla mākslinieku plašajā pārstāvniecībā šogad Kārlis Lācis, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Kaspars Znotiņš, Kaspars Zemītis, Elza Rozentāle, Schola Cantorum Riga, Guntars Prānis, Ieva Nīmane, Sinfonietta Rīga mūziķi, Andris Veismanis, Latvijas Radio koris un Sigvards Kļava. Festivāls skanēs no 17. decembra līdz 7. janvārim.

  • Ziemassvētku festivāls 17. decembrī plkst. 20.00 Dzintaru koncertzālē atklās ar mūzikas koncertizrādi “Mīli mani!’’, kurā uzstāsies iemīļotie aktieri Ilze Ķuzule-Skrastiņa un Kaspars Znotiņš ar Kārli Lāci pie klavierēm.

Kārlis Lācis ir izcils teātra mūzikas komponists, spēlmanis un ritma stihijas pavēlnieks. Savā daiļradē viņš veiksmīgi apvienojis klasiskās un neakadēmiskās skatuves pasaules. Kārļa Lāča dziesmām piemīt īpaša ekspresijas un smeldzes stīga, kas raksturīga tikai viņa rokrakstam., apbalvots ar Spēlmaņu nakts balvu.

Koncertizrādē skanēs Kārļa Lāča dziesmas ar Imanta Ziedoņa un Māras Zālītes dzeju no dažādām teātra izrādēm, Ziemassvētku melodijas un dažādu autoru dzejas lasījumi.

  • 18. decembrī plkst. 19.00 koncertu sniegs brīnišķīgs duets – dziedātāja Elza Rozentāle un ģitārists Kaspars Zemītis.  Kopš pagājušā gada pavasara viņi veido dažādas koncertprogrammas.

Koncertprogramma “TAS vakars’’ īpaši gatavota Adventes un Ziemassvētku laikam.  Tajā iekļauti svētku noskaņai un sajūtām atbilstoši skaņdarbi – dažādu tautu Ziemassvētku dziesmas, tautā iecienītu latviešu komponistu Mārtiņa Brauna, Imanta Kalniņa u.c. dziesmas, gan arī pašu mākslinieku oriģināldarbi.

Elza Rozentāle pamatoti tiek dēvēta par vienu no Latvijas spilgtākajām dziedātājām; viņa ir māksliniece ar unikālu un Latvijas muzikālajai videi neraksturīgi spēcīgu vokālu, kurā samtainais tembrs mijas ar etno dziedājuma pamatīgumu un jaudu.

Kaspars Zemītis ir izcils akadēmiskās ģitārspēles meistars, viens no atpazīstamākajiem un pieprasītākajiem ģitāristiem Latvijā. Daudzpusīgais mūziķis ir sadarbojies ar zināmākajiem latviešu neakadēmiskās mūzikas māksliniekiem, uzstājies arī ar Latvijas Radio kori, Valsts akadēmisko kori “Latvija’’ un citiem mūziķiem.

  • 25. decembrī plkst. 12.00 un 14.00 klausītājiem tiks piedāvāti divi koncerti ģimenēm ar bērniem “Leļļu meistara Ziemsvētku sapnis’’, kas balstīts uz krāšņāko mūziklu mūziku. Būs pārstāvēti zelta numuri no mūzikliem “Mūzikas skaņas”, “Kandids”, “Kaķi” u. c. Koncerta idejas autore Karina Bērziņa stāsta: “Leļļu meistars darina brīnumskaistas lelles un citas rotaļlietas. Tikai viena bēda – tās nav dzīvas. Pavisam negaidot pie Leļļu meistara pieklīst kāds kaķis - bezpajumtnieks. Bet varbūt viņa ierašanās nemaz nav tik nejauša? Vai piepildīsies Leļļu meistara kvēlākais sapnis?’’

Koncertā uzstāsies un aizraujošo leļļu stāstu izdziedās Nauris Indzeris (baritons), Annija Putniņa (soprāns), Evita Zālīte-Grosa (soprāns), Juris Jope (tenors), Rīgas Doma kora skolas mūziklu klases audzēkņi, kā arī atraktīvais pianists Raimonds Petrauskis un stāstniece Karina Bērziņa.

  • 26. decembrī plkst. 17.00 ar seno viduslaiku mūzikas programmu Guntara Prāņa vadībā uzstāsies starptautisku atzinību guvušais vokālais ansamblis Schola Cantorum Riga  un Ieva Nīmane (dūdas, stabules).

Prestižais izdevums BBC Music Magazine kolektīva ieskaņoto albumu Vox Clara (2020) ierindoja Gada labāko klasiskās mūzikas Ziemassvētku albumu sarakstā. Slavas vārdus Schola Cantorum Riga   veltījuši tādi respektabli starptautiski izdevumi kā The Independent un Neu Musik Zeitung.

Vokālā grupa Schola Cantorum Riga tika dibināta 1995. gadā, kā īpašs ansamblis senās mūzikas, sevišķi gregoriskā korāļa, autentiskai interpretēšanai, un ir attīstījusies par kolektīvu ar ļoti plašu un daudzveidīgu repertuāru. Viens no galvenajiem grupas mērķiem ir atskaņot mūziku augstā mākslinieciskā un profesionālā līmenī, kas atspoguļojas viņu koncertos Latvijā un ārzemēs, kā arī regulāros ierakstos.

  • 31. decembrī plkst. 15.00 un 19.00 Ziemassvētku festivāls gadumijas noskaņās aicina svinēt svētkus ar skaistākajiem opermūzikas hitiem un Johana Štrausa skaņdarbiem programmā “Jaungada koncerts un Vīnes valši’’. Koncertā uzstāsies spožie Latvijas Nacionālās operas solisti Rinalds Kandalincevs (baritons), Jūlija Vasiļjeva (soprāns) un Belvederes jauno operas solistu konkursa finālisti Jošs Lovels (tenors, Kanāda), Doroteja Bīnerte (mecosoprāns, Vācija). Pie Sinfonietta Riga diriģenta pults stāsies Andris Veismanis, bet koncertu vadīs allaž enerģiskais Ints Teterovskis.

Koncertā skanēs līksmas un dzirkstošas Džoakīno Rosīni, Volfganga Amadeja Mocarta, Gaetāno Doniceti un Žorža Bizē operu ārijas.

Valšu karaļa Johana Štrausa mūzika ir kā radīta gadumijas svinību noskaņai – ne velti ar Štrausa mūziku slavenie Vīnes filharmoniķi savu Jaungada koncertu svin kopš 1941. gada. Štrausa komponētās operetes un dejas allaž rada svētku pacēlumu, un, šķiet, ka komponists tajās ar graciozu smaidu mums atgādina par dzīves salduma brīnišķīgo pusi.

  • Festivāla noslēgums 7. janvārī plkst. 19.00 sakrīt ar laiku, kad pareizticīgo pasaule svin Ziemassvētkus. Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā atskaņos programmu ‘‘Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi’’ ar krievu sakrālās mūzikas dižgaru Georgija Sviridova un Aleksandra Grečaņinova skaņdarbiem. 

Latvijas Radio kora un diriģenta Sigvarda Kļavas krievu sakrālās mūzikas atskaņojumi allaž aizkustinājuši klausītāju sirdis gan Latvijā, gan pasaulē, izpelnoties slavinošas atsauksmes no tādiem prestižiem izdevumiem kā Gramophone, The Guardian un citiem.

Ārzemju kritika par Latvijas Radio kora 2018. gadā ieskaņoto Georgija  Sviridova ‘‘Lūgšanu un dziedājumu’’ albumu rakstīja, ka ‘‘Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā spējuši atklāt šo skaņdarbu dziļāko jēgu, sapludinot robežu starp liturģiju un personisko pārdzīvojumu. Ceļojums, kurā viņi ar to aizveduši klausītājus, ir apbrīnojams.’’

Koncertā Latvijas Radio koris izpildīs arī daļas no Aleksandra Grečaņinova ‘‘Vigīlijas’’ – slāvu dvēseles un baznīcas mūzikas rezumējuma.

Festivāla norisi atbalsta Jūrmalas pilsētas dome.

Biļetes uz festivāla koncertiem pieejamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv

Koncertus Dzintaru koncertzālē apmeklēt var, uzrādot derīgu Covid19 vakcināciju vai pārslimošanu apliecinošu sertifikātu,  personu apliecinošu dokumentu un koncerta biļeti. Koncerta apmeklētājiem jālieto mutes un deguna aizsegs.