24. aprīlī pl. 17.00 Jūrmalas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori) tiek atklāta izstāde "Tikšanās Piena Ceļa galaktikā – māksla no stikla". Izstāde atklāj saikni starp radošu domu, izteiktu caur stikla materialitāti, un kultūras mantojuma netveramo ietekmi.
Rosinājums izstādei Jūrmalas muzejā ir nozīmīgs Jūrmalas arhitektūras piemineklis– Ķemeru skola, kas celta 20. gadsimta 30. gados pēc arhitekta Kārļa Cināta (1889–1979) projekta. Ēkas fasādē un interjerā iekļauti vairāki alegoriski mākslas darbi. Viens no tiem ir griestu gleznojums ar Piena Ceļa galaktikas attēlojumu. Kā Piena Ceļā ir dažādas zvaigžņu grupas, atšķirīgas viena no otras pēc vecuma, ķīmiskā sastāva, orbītām, telpiskā izvietojuma, tā arī izstādē vienkopus tiks eksponēti atšķirīgu autoru mākslas darbi, un to vienojošais motīvs ir stikla māksla dažādās izpausmēs.
Izstādi veido divas galvenās mākslas darbu grupas: Ingunas Auderes un Maikla Rodžera (IRMA Collaborative) instalācijas – filozofiski meditatīvas stikla instalācijas un divdimensionālas kompozīcijas. Tās atspoguļo ideju par cilvēku savstarpējo saskarsmi un sarunām, kas rosina sadarbību. Darbi tapuši, gan iedvesmojoties no literatūras klasikas, gan iesaistot citu nozaru māksliniekus – sadarbībā ar modes dizaineri Māru Bindi instalācijas Saruna izveidē ir iesaistīti tekstila izstrādājumi. Īpaši izstrādāta stikla kompozīcija ir veltījums Kārļa Cināta personībai.
Otra mākslas darbu grupa ir Līvānu stikla un amatniecības centra laikmetīgā stikla mākslas kolekcija Stikla sajūta. Šeit pārstāvēti dažādu paaudžu profesionāļi, kuri, godinot un iedvesmojoties no Latvijas stikla mākslas mantojuma, savas idejas īstenojuši vienā no senākajām metodēm – pūstā stikla tehnikā tepat Līvānu stikla darbnīcā sadarbībā ar meistariem Aleksandru Logvinu un Ivaru Āboltiņu.
Grupu veidojuši: Līvānu stikla fabrikas mākslinieki Ludmila Safronova, Aīda Rotčenkova, Herberts Erbs, mākslinieki Dainis Gudovskis, Juris Dunovskis, Remigijus Kriukas, Vineta Groza, Ilze Dūdiņa, Inguna Audere, Inita Ēmane, Anda Munkevica, Marta Ģibiete, Ineta Pudža, Agnese Gedule, Baiba Dzenīte, Anna Varnase-Heinsberga, Ieva Birģele, Renāte Zeimule-Herca, Kārlis Bogustovs, Dāvis Vaivads. Daļa no autoriem ir cieši saistīti ar mākslas izglītību Latvijā.
Lai šī izstāde vairāk rosina uzdot jautājumus, nekā sniedz atbildes! Lai pieaug vēlme tuvāk iepazīt gan Ķemeru skolas vēsturi, gan iedziļināties trauslajā, suģestējošajā stikla mākslā! Mēs visi esam Piena Ceļa dalībnieki.
Izstādes laikā notiks mākslas zinātniece Ilonas Auderes lekcija par arhitektu Kārli Cinātu, kā arī mākslinieces Ingunas Auderes vadīta meistarklase “Teic vēlēšanos zvaigznei”, sienas dekora izveide no stikla un spoguļa.
Izstādes kuratore: Dr.art. prof. Inguna Audere (Latvijas Mākslas akadēmija un biedrība IRMA Collaborative).
Izstāde Jūrmalas muzejā skatāma no 22. aprīļa līdz 28. jūnijam. Ieeja muzejā bez maksas.