Datums 1. marts, 2023 – 29. aprīlis, 2023
Laiks10.00–17.00
Vieta Bulduru Izstāžu namā Muižas ielā 6
Daile
Spēļu un atrakciju pils “Daile” Jūrmalā, Dzintaros. Arhitekts Edgars Šēnbergs. 1976. gads. FOTO: LAIMONIS STĪPNIEKS

Pieminot ievērojamo modernās kustības arhitektu Edgaru Šēnbergu (1923–2016) viņa 100. gadskārtā, Bulduru Izstāžu namā skatāma arhitektam veltīta ekspozīcija – telpa, kurā pieredzēt arhitekta talantu, iepazīt daiļradi un kavēties atmiņās par viņu un laikmetu. Tā ir vienas personības – viena objekta ekspozīcija.

Edgara Šēnberga personība tiek atklāta caur spēļu un atrakciju pils “Daile” stāstu. “Dailē” izpaudās viņa arhitektūras sajūta, domugājiens, modernās kustības idejas kombinācijā ar latviskām formām, kūrorta noskaņām un izteikti individuālu rokrakstu. Arī vārdi – atrakcija, pils, daile –  precīzi atklāj arhitekta enerģisko raksturu. Līdz pat mūža beigām Edgars Šēnbergs bijis nemitīgā radošā kustībā, gluži kā atrakcijā. Tādēļ ekspozīcija ir nevis statisks un pabeigts objekts, bet gan radošs process, kas tiecas uz rezultātu.

Atrakciju pils “Daile” ekspozīcijas koncepcijas autori ir arhitekti Baiba Vērpe un Uģis Šēnbergs, maketa modelēšanu un izgatavošanu īstenojuši arhitekts Gundars Vērpe un dizainers Dāvis Barons.

1976. gadā celtā spēļu un atrakciju pils “Daile” Dzintaru prospektā ir bijusi viena no nozīmīgākajām modernās kustības arhitektūras ēkām gan Jūrmalas, gan Latvijas kontekstā. “Daile” ir bijusi vairāk nekā tikai sabiedriska ēka. Tā bija vieta, kur notika kurortoloģijas izstādes, Padomju Savienībā aizsākās atrakcijas, spēles, spēļu automāti, kas iesāka ceļu uz mūsdienu tehnoloģijām.

    Izstādes “Atrakcija. Pils. Daile” atklāšana. Arhitektam Edgaram Šēnbergam 100

    2002. gadā “Daile” tika nojaukta. Divdesmit gadu laikā ir mainījusies sabiedrības attieksme pret neseno arhitektūras mantojumu, un šīs ēkas nojaukšana uzskatāma par lielu zaudējumu. Šobrīd ēkas oriģinālā forma vislabāk izprotama ar maketa palīdzību. Ekspozīcijas apmeklētājiem ir iespēja piedalīties ēkas maketa dublikāta veidošanā un praktiskā veidā saskarties ar tā laika arhitektu ikdienu.

    Ēkas makets atklāj arhitekta Edgara Šēnberga izsmalcināto arhitektūras proporciju izjūtu. “Dailes” projektā izmantotais regulārais 6 x 6 metri asu tīkls ļāva ēkas fasādi veidot vien no dažu unificētu formu elementiem, kas savukārt ļauj veidot ēkas maketu kā “Lego” klucīšu spēli. Maketa ekspozīciju papildina “Black box” telpa ar audiovizuālu informāciju par Edgaru Šēnbergu un “Daili”, kā arī lekcijas.

    • 18. martā plkst. 14.00 norisināsies Mg. Arch., Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes doktorantes Baibas Vērpes lekcija “Kūrortu objekti Jūrmalā”,
    • 1. aprīlī plkst. 14.00 – arhitekta Uģa Šēnberga lekcija “Arhitekta Edgara Šēnberga daiļrade”.