Datums 31. augusts, 2022 – 9. oktobris, 2022
Laiks10.00–17.00
Vieta Jūrmalas muzejā Tirgoņu ielā 29

Jūrmalas muzeja Kamīnzālē iekārtota tekstilmākslinieces Siljas Pogules taftinga tekstilgleznu izstāde "Modulāro saldumu kolekcija".

Siljas Pogules tekstildarbu izstādi "Modulāro saldumu kolekcija" mākslas zinātniece Inga Šteimane raksturo šādi: "Pēc tradīcijas ar “saldu” mākslā apzīmē kaut ko pārspīlēti izskaistinātu, jūtelīgu vai banālu. Skaidru likumu nav, taču par gleznu, skulptūru, dzejoli vai dziesmu mēdz teikt: “pārāk salds”, un citi tam piekrīt vai iebilst.

“Modulārajā saldumu kolekcijā” saldums radies citādi – tas ir mākslinieces Siljas Pogules apzināti izcelts no garšu un sajūtu pasaules, nolikts uzmanības centrā un apcerēts kā vairāk vai mazāk uzstājīga vēlme. Tas ir izcelts arī no valodas pasaules emocionālai vai kritiskai aplūkošanai – apēst kaut ko saldu, dzīvot “saldi”, saldi aizmigt un sapņot vai gremdēties saldās atmiņās.

No dzīves plūduma un ikdienas lietojuma savrupinātais saldums ir koncentrēts, savā ziņā pārspīlēts un norāda, ka māksliniece Silja Pogule saldumu uzlūko konceptuāli. Saldums ir atslēga, saldums ir stāsts un saldums ir noskaņas vadmotīvs izstādei. Tā tas bija arī Siljas Pogules personālizstādē “Laime” (2015), kurā varēja aplūkot gleznotu konditoreju – trīsstāvu tortes, putukrējuma krāvumus ar zemenēm, klāt vēl eksotiskus zvērus un augus. Toreiz tas bija komiskāk, provocējošāk, ironiskāk. Šoreiz, “Modulārajā saldumu kolekcijā”, saldums maigi iesūcas mīkstajās vilnas bārkstīs un košajās krāsās. Tas harmoniski plūst pa taftinga tehnikā veidoto dekoratīvo formu lēzenajiem noapaļojumiem un krājas apļos, līkumos un vijumos."

“Modulārā saldumu kolekcija” ir dekoratīvas tekstilgleznas, kuras var savietot kā moduļus lielākā formā. Bet katra moduļa kompozīcijā ir strukūras, kas atkārtojas kā abstrakti, deformēti apļi, dinamiski vijumi vai stilizēti motīvi no dabas – kaut kas ainavisks un figurāls arī ir sastopams Siljas Pogules taftingos. Darbu forma atsauc atmiņā Art Deco neremdināmo greznību no 1920.–1930. gadu mākslas, kā arī 1950. un 1960. gadu ritmizācijas tendences, kas līdzvērtīgās vienībās pārvērta cilvēkus, lietas, ainavu motīvus un abstrakti domājamus laukumus, piešķirot tiem industriālu raksturu.

Lai gan unikālas un darinātas ar rokām, Siljas Pogules taftinga tekstilgleznas veidotas arī ar ierīci, ko darbina kompresors, kas daļēji automatizē veidu, kā vilnas dzija tiek piestiprināta audekla pamatnei. Šis process, kurā siltajam, intuitīvajam un lēni meditatīvajam rokdarbam pievienota vēsā, pragmatiskā un popsīgi straujā mašīntehnika, piešķir “Modulārajai saldumu kolekcijai” unikālu raksturu – vieglumu un atvērtību. “Modulārā saldumu kolekcija” ir pārsteigumu, apgalvojumu un jautājumu kolekcija, kuru katrs var brīvi izmantot sava saldumu arhīva pārcilāšanai, modelēšanai un papildināšanai."

Tekstilmākslinieces Siljas Pogules taftinga tekstilgleznu izstāde