Datums 30. jūnijs, 2023 – 22. jūnijs, 2024
Laiks10.00–17.00
Vieta Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Pliekšāna ielā 5/7
Zalsa ligava

Raiņa un Aspazija vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, atklāta izstāde “Uz robežas. Divas pasaules. Aspazijas luga “Zalša līgava”” kurā lugas tapšanas, mitoloģisko slāņu un idejas par pasaules atjaunošanos pētniecība Raiņa un Aspazijas muzeja pētnieces Astrīdas Cīrules un scenogrāfa Reiņa Suhanova sadarbībā rezultējusies daudzšķautņainā mākslinieciskā interpretācijā.

2023. gadā Aspazijas lugai “Zalša līgava” aprit 95 gadi kopš tās izdošanas. Luga ir balstīta latviešu un lietuviešu pasakās un antīkās pasaules mītos. Izstādes mākslinieciskā iecere paredz Aspazijas mītu un leģendu transformāciju Reiņa Suhanova scenogrāfijā, Jēkaba Nīmaņa skaņas režijā un režisores un aktrises Ingas Tropas tēlojumā, atveidojot divu pasauļu sadursmi un saskarsmi un izsekojot Aspazijas iedvesmas avotiem, lugas tapšanai un dzīvei uz skatuves no pirmiestudējuma līdz pat mūsdienām.

Aspazija lugā tēlo divu pasauļu pretstatus – vienkāršo, reālistisko, primitīvo zemes dzīvi un garīgo ūdens pasauli. Aspazijas ideja vienot virszemi un apakšzemi un veidot vienotu pasauli cieši saistās ar šodienu, paplašinot mūsu izpratni par dabu, tās atjaunošanos, zemi un cilvēka vietu tajā. Izstāde kalpos arī kā mūsdienu folkloras pētniecības platforma, apkopojot un pētot apmeklētāju pieredzi – atmiņas un personīgus priekšstatus par mītiem un leģendām par ūdens pasauli.

Izstāde iekļaujas 2023. gada vasarā Jūrmalā notiekošajā 4. Starptautiskajā jūras tematikai veltītajā mākslas biennālē “Marīna 2023”, kuru rīko Jūrmalas muzejs. Tās tēma “Ūdensdievam uz pleciem” (no Aspazijas krājuma “Trejkrāsaina saule” (1926))” šogad tiecas risināt personīgo mītu un leģendu tēmu.

Izstāde tapusi ar Kultūras ministrijas atbalstu un būs skatāma līdz 2024. gada 22. jūnijam.