Datums 6. oktobris, 2023 – 22. novembris, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Jūrmalas Kultūras centrā Jomas ielā 35
Ukraina

Jūrmalas Kultūras centrā varēs aplūkot Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu komiksu izstādi “Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti”.

Projektā “Izstāstītie” jeb oriģinālajā nosaukumā “Outspoken” divpadsmit Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras studenti piedalās kopš mācību gada sākuma. Studenti, uzklausot Ukrainas bērnu un jauniešu stāstus par pieredzēto, bēgot no kara, stāstus atveidoja komiksos. Šogad ir plānots izdot arī grāmatu.

Kopš 2022. gada 24. februāra, kad sākās Krievijas Federācijas iebrukums neatkarīgās Ukrainas teritorijā, jau 2,5 miljoni bērnu ir bijuši spiesti pamest savas mājas. Dažus šo bērnu stāstus esam lasījuši ziņās vai sociālajos tīklos, taču daudzi stāsti paliek neizstāstīti, noglabāti ģimenes vēsturē un personiskajos pārdzīvojumos. Projekts "Izstāstītie" aicina sabiedrību stāstus uzklausīt.

“Komikss ir tikai žanrs – tāpat kā pasaka vai stāsts,” skaidro LMA docente Rūta Briede. “Tam nebūt nav obligāti jābūt smieklīgam, un ar attēliem bieži vien var pateikt vairāk nekā ar vārdiem. Studentiem šis ir bijis ļoti grūts uzdevums gan no pedagoģiskā, gan mākslinieciskā viedokļa – iemācīties sarunāties ar šiem bērniem, uzklausīt viņu piedzīvoto un uzzīmēt stāstu, kas vislabāk ataino to, ko bērns vēlējies pastāstīt, vienlaikus atklājot arī to, ko bērns, iespējams, noklusējis.” Rūta Briede atzīst, ka studentu darbs pie projekta gada garumā ir bijs pašaizliedzīgs un ideālisma pilns, bet arī sarežģīts brīžos, kad jāsaskaras ar robežu, kurā jauns mākslinieks izjūt vēlmi pasargāt sevi no dzirdētā.

Kamēr grāmata vēl tikai top, Jūrmalas Kultūras centrā (Jomas ielā 35) varēs aplūkot projektā “Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti” tapušos darbus – Kristas Bitmetes, Mārtiņa Dziļuma, Lauras Pikas, Martas Folkmanes, Margaritas Germanes, Oleksandras Golitsinas, Alises Rudēvicas, Paulas Slavikas, Elīnas Skrapces, Gata Šulca, Gabrielas Milbergas-Zuzas un Karīnas Volbetas komiksus un T-kreklu grafikas.

“Ir pieredzes, kuras pārtop klusēšanā. Tās atstāj prātā attēlu šķembas, kuru savādā gaisma vēl ilgi apspīd notikumus ap mums,” komiksu grāmatas “Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti” ievadā raksta Linda Gabarajeva.

Izstāde būs apskatāma no 6.oktobra līdz 22.novembrim.

Ieeja bez maksas.