Datums 22. septembris, 2023 – 27. aprīlis, 2024
Laiks10.00–17.00
Vieta Aspazijas mājā Z.Meierovica prospektā 18/20
Makss un Morics. Tulkojusi Aspazija

Pasaulē slavenākie nedarbu darītāji Makss un Morics - Aspazijas mājā Dubultos.

Izstādē bērni ar dažādu āķīgu uzdevumu palīdzību var iejusties gan pasaulē slavenāko nedarbu veicēju - Makša un Morica, gan pieaugušo lomās, jo līdz ar abiem zēniem, Aspazijas mājā ir ieradies viss vācu satīriķa Vilhelma Buša uzburtais ciems ar Boltes madāmu un onkuli Frici priekšgalā.

Izstādes autori ir scenogrāfs Aigars Ozoliņš un režisore Anta Priedīte. Viņi radījuši vidi, kas mudina gan bērnus, gan viņu vecākus darboties, vienlaikus aicinot padomāt par nodomu un seku samērību. "Šis ir brīnišķīgi dauzonīgs un politnekorekts stāsts, kurš burtiski uzprasās uz jautājumu, kas ir cēlonis, un kas - sekas", saka mākslinieki.

Vācu karikatūrista Vilhelma Buša puiku stāsts septiņos nedarbos “Makss un Morics” pirmo reizi Vācijā iznāca 1865.gadā, tad pat, kad “Daukšās” pasaulē nāca mazā Elza Rozenberga, kas vēlāk kļuva par latviešu izcilāko dzejnieci Aspaziju. Viņa pie pasaules vēsturē pārdotākās bērnu grāmatas tulkošanas ķērās 1904.gadā pēc Ernsta Plātesa izdevniecības pasūtījuma. Lai gan dzejnieces laikabiedrs Jānis Poruks uzskatīja, ka “Maksī un Moricā” ir daudz “nepievilcīgu stiķu un niķu” un to nevajag tulkot, Aspazija, kas ar “Maksi un Moricu” bija pazīstama no ģimnāzistes gadiem un pati bija mēģinājusi zēnu nedarbus atkārtot, Poruka iebildumus vērā neņēma. Aspazijas veikumu kritiķi lielākoties vērtē kā veiksmīgu, izceļot dzejnieces spējas tulkojumā saglabāt Buša tekstu lakonismu un komismu.

Izstāde bērniem “Makss un Morics. Tulkojusi Aspazija” tapusi ar Jūrmalas pašvaldības atbalstu. Izstādes tapšanā piedalījās jaunie talanti no Jūrmalas Mākslas skolas.

Izstāde “Makss un Morics. Tulkojusi Aspazija” būs aplūkojama līdz 2024.gada 27.aprīlim.

Interaktīva izstāde bērniem “Makss un Morics” Aspazijas mājā