Pašvaldība Vide
Ēka Kāpu ielā

Šogad pirmo reizi pasniegtas Jūrmalas vēsturiskās arhitektūras balvas, ko saņēma iepriekšējā gadā viskvalitatīvāk atjaunotās, restaurētās un pārbūvētās kultūrvēsturiskās ēkas Jūrmalas valstspilsētā. Sacensībā triumfēja dzīvojamās mājas Kāpu ielā 37 rekonstrukcijas projekts.

logo

29. septembrī Jūrmalas kultūrtelpas un vides dizaina centrā noritēja Jūrmalas vēsturiskās arhitektūras balvas 2022 svinīgā apbalvošanas ceremonija, kurā tika atzīmētas viskvalitatīvāk atjaunotās un pārbūvētas Jūrmalas vēsturiskās ēkas un izteikta pateicība to īpašniekiem.

Žūrijas komisija, kuras sastāvā ir arhitekti un kultūras mantojuma speciālisti, izvērtējot vēsturiskās ēkas atbilstību oriģinālam, kultūrvēsturiskās substances klātbūtni un kokgriezuma dekoratīvo elementu pielietojumu, izvēlējās trīs laureātus. Visas šīs atjaunotās ēkas ir vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļi.

Pirmo vietu žūrijas kopvērtējumā ieguva dzīvojamās mājas Kāpu ielā 37 rekonstrukcijas projekts, ko izstrādājis arhitektūras birojs GB studio arhitekta Gata Gavara vadībā. 20.gs pirmajā ceturksnī celtajai koka vasarnīcai ir izteiksmīgs, Jūrmalas apbūvei salīdzinoši neraksturīgs būvapjoms. Atjaunošanas un pārbūves procesā precīzi saglabāta apjoma un fasāžu uzbūve un kompozīcija, ko  izdevies veiksmīgi savienot ar laikmetīgās arhitektūras formām, harmoniski iekļaujoties pilsētbūvniecības kontekstā.

Ar īpaši rūpīgu attieksmi pret vēsturisko mantojumu un detaļu smalkumu izcēlās dzīvojamās mājas Konkordijas ielā 19 rekonstrukcija, iegūstot 2. vietu. Ēka, kuras apjoms ar stūra torņa izbūvi liecina par jūgendstila ietekmi, un tās rekonstrukcijas autore ir arhitekte Dzintra Putniņa. Savukārt par trešo labāko tika atzīts 20. gs. 30.gados modernajā funkcionālisma stilā būvētās savrupmājas Bulduru prospektā 124 atjaunošanas projekts. Žūrija atzīmēja, ka arhitektam Andrim Bērziņam izdevies veiksmīgi likvidēt nekvalitatīvās vēlāko gadu pārbūves un ēkas apjomu atjaunot, precīzi saglabājot funkcionālisma stila arhitektūrai raksturīgo kompozīciju un proporcionalitāti.

Visi pirmo trīs vietu ieguvēji saņēma skulptūras, ko speciāli šim konkursam radījusi Latvijas jauno dizaineru apvienība Wild House Company.

Balvu nominācijā Publikas simpātija, kuru noteica JKVDC Facebook sekotāji, ieguva dzīvojamā māja Kaudzīšu ielā 19.

Pasniegtas Jūrmalas vēsturiskās arhitektūras balvas 2022
Jūrmalas vēsturiskās arhitektūras balvas 2022 finālisti