Kultūra un izklaide
Ilona Birģele pie Slokas baznīcas ērģelēm

Slokas evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks vēsturisko ērģeļu svētku “Latvija – ērģeļu zeme otrais cikla koncerts “Mūzika debesīm”, kurā skanēs Jūrmalas senākās baznīcas unikālās ērģeles.

Latviešu komponistu mūzikas koncertā “Mūzika debesīm”, kas Slokas baznīcā (Raiņa ielā 4) norisināsies 24. jūlijā plkst. 17.00 skanēs Paula Dambja, Pētera Vaska, Riharda Dubras, Agnetas Volkovas un Renātes Stivriņas skaņdarbi soprāna Ilzes Grēveles-Skaraines un ērģelnieces Ilonas Birģeles izpildījumā.

Vēsturiskie ērģeļu svētki “Latvija – ērģeļu zeme” turpina pirms pieciem gadiem iesākto tradīciju – Latvijas iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem sniedz iespēju, apceļojot Latvijas novadus, klausīties vēsturisko instrumentu skanējumu. Svētku koncertprogrammas veidotas pēc iespējas autentiskāk tuvojoties katra instrumenta specifikai, stilam un laikmetam.

Katrā cikla koncertā klausītājiem tiek piedāvāta ievadsaruna par vēsturiskajām ērģelēm un to kultūru Latvijā, bet pēc koncertiem visi interesenti ērģelnieku un ērģeļmeistaru klātbūtnē var izmēģināt instrumenta skanējumu. Šogad, pirmo reizi šo svētku vēsturē, koncertu norises vietās tiks organizēta video translācija, lai klausītāji varētu ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt māksliniekus un viņu darbošanos ar ērģelēm. Tā būs neatkārtojama pieredze un atgādinājums par varenā instrumenta daudzveidību un krāšņumu, – stāsta projekta mākslinieciskā vadītāja un producente Ilona Birģele.

Slokas evaņģēliski luteriskā baznīca ir vecākais dievnams Jūrmalā, tā pamatakmens likts 1851. gada oktobrī. Valkera firmas vēsturiskās ērģeles (E. F. Walcker&Co) baznīcā uzbūvētas 1911. gadā, šogad instrumentam aprit 110. jubileja. 1911. gada 16. oktobrī pie tikko uzbūvētā instrumenta Slokas baznīcā koncertu spēlēja ievērojamais latviešu komponists un ērģelnieks Alfrēds Kalniņš.

Slokas baznīcas ērģeles ir lielākās trīsmanuālu ērģeles Rīgas novadā, tas ir vienīgais  skanošais instruments Baltijā, kam trešais manuālis darbojas kā tālskanis. Šis instruments un baznīcas telpa ir ideāli piemēroti gan vērienīgu ērģeļskaņdarbu atskaņošanai, gan kamermūzikai. „Slokas baznīcā šodien ir lieliski intonēts un tuvu oriģinālajam skanējumam saglabāts instruments ar visplašākā ērģeļmūzikas repertuāra atskaņošanas iespējām,” atzīst ērģeļmeistars Mikus Dzenītis.

Par Slokas baznīcas ērģelēm un gaidāmo koncertu LR1 raidījumā "Slokas baznīcas unikālo ērģeļu stāsts; tās daudzinās vēsturisko ērģeļu svētkos".

Ieeja koncertā par ziedojumiem dievnamam.

Pirms koncerta jāuzrāda derīgs Covid 19 sertifikāts, kas apliecina faktu par pārslimošanu, vakcināciju vai negatīvu testu.