Izglītība Kultūra un izklaide
Saulesvijas sveicēji

Jūrmalā aizvadīts Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu #dziediundejo2021 notikums “Saulesvija”, svētku rīkotājus ceturtdien, 29.jūlijā, ar priekšnesumiem Jomas ielā un jūras krastā sagaidīja jūrmalnieki – dejotāji, dziedātāji, koklētāji, teātra un vizuālās mākslas dalībnieki.

Pulcējoties nelielās grupiņās savā kolektīvā, svētku saules ripu Jūrmalā “ieripināja” tautisko un mūsdienu deju kolektīvu dalībnieki, koristi, koklētāji, teātra un vizuālās mākslas dalībnieki. Svētku vēstnese Jūrmalā – folkloriste Māra Mellēna – ar jūrmalnieku sagatavotiem priekšnesumiem tika sveikta vairākās vietās Jomas ielā, Horna dārzā un jūras krastā.

Sagaidot svētku rīkotājus Horna dārzā, Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe pauda prieku par emocionālo norisi un pateicās visiem svētku dalībniekiem, pedagogiem un bērnu vecākiem, kuri izturējuši garo gatavošanās ceļu šiem svētkiem, stiprinot dziesmu un deju svētku tradīcijas.

“Saulesvijas” laikā Horna dārzā tika atklāts simbolisks svētku plakāts, pie kura svētku dalībnieki, viņu ģimenes un jebkurš iedzīvotājs vai pilsētas viesis līdz augusta beigām aicināts nofotografēties vai nofilmēt video un ievietot to sociālajos tīklos Instagram un TikTok, lietojot tēmturi #jaunamspeks un #dziediundejo2021. No publicētajām fotogrāfijām un video tiks veidota kustīga filmiņa “Kopdancis 42 kadros”.

“Šie svētki noteikti paliks atmiņā kā pārsteidzoši citādie, jo būsim ieguvuši pieredzi, ka svētkus var sagaidīt arī neparedzamos apstākļos un kopīgi radītais prieks ir mūsu balva,” šā gada svētkus vērtē Skolēnu dziesmu un deju svētku Jūrmalas koordinatore Dace Kalēja.

Svētku norises video drīzumā redzami svētku mājaslapā www.nacgavilet.lv, svētku profilā digitālajā platformā “Youtube”, kā arī sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, savukārt septembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Paula Dombrovska dokumentālā filma, kas veidota pēc režisora Dzintara Dreiberga idejas.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki šogad notiek atbilstīgi e-svētku koncepcijai. Tradicionālā svētku dalībnieku gājiena vietā norisinās “#dziedundejo2021” pirmais svētku notikums “Saulesvija”, – ceļā uz 43 Latvijas pašvaldībām dodas svētku auto un video formātā iemūžina katras pašvaldības kolektīva sagatavoto svētku pārsteigumu.

Svētku norises #dziediundejo2021 notiek no 12. jūlija līdz oktobra beigām. Kopējo svētku programmu veido 15 dažādas norises kora dziedāšanā, vokālajā mūzikā, instrumentālajā mūzikā, dejā, vizuālajā un vizuāli plastiskajā mākslā, folklorā. Norises plānotas pašvaldībās, iespējami tuvāk svētku dalībnieku dzīvesvietai, ārtelpās un tiek iemūžinātas videoierakstos. Visi videomateriāli tiks nodoti Rakstniecības un mūzikas muzejam topošās Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas vajadzībām kā spilgta 21. gadsimta liecība.