No 2026. gada 1. janvāra dažām būvēm būs jāmaksā lielāks nekustamā īpašuma nodoklis.
Ja būvdarbi ilgst ilgāk, nekā atļauj likums, piemēro nodokļa likmi 3 no lielākās kadastrālās vērtības. Skatās, kurai vērtībai ir lielāks skaitlis – zemei vai būvei. Nodokļa maksātājs saņem maksāšanas paziņojumu.
Šo paaugstināto nodokli piemēro saskaņā ar Jūrmalas domes saistošajiem noteikumiem Nr. 36 no 2023. gada 26. oktobra. Tie ir grozījumi noteikumos Nr. 29 “Par nekustamā īpašuma nodokli Jūrmalā”.
Nodokļa likmi 3 nepiemēro būvēm, kurām ir pagarināts būvatļaujas termiņš. Pagarinājumam jāatbilst Ministru kabineta noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 97. punktam.
Maksimālais būvdarbu ilgums
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” (VBN) 80. punktu maksimālais būvdarbu ilgums ir 8 gadi. Šo laiku skaita līdz brīdim, kad būvi nodod ekspluatācijā.
Laiku skaita no dienas, kad būvatļaujā ieraksta, ka izpildīti visi nosacījumi. Šajā termiņā ieskaita arī pārtraukumus, ja būvdarbus pārtrauc pēc būvatļaujas saņēmēja lūguma. Ja būvdarbus pārtrauc pēc būvvaldes lēmuma un tas nav saistīts ar pārkāpumiem, šo pārtraukumu termiņā neieskaita (VBN 81. punkts).
Ja būvdarbi ir sākti likumīgi līdz 2014. gada 1. oktobrim (diena, kad stājas spēkā VBN), un projekts atbilst tā laika prasībām, būvvalde var pagarināt vai atjaunot būvatļauju. Būvatļauju pagarina līdz laikam, kas nepārsniedz būvatļaujā norādīto maksimālo būvdarbu ilgumu.
Ja būvatļaujā nav norādīts maksimālais būvdarbu ilgums, būvvalde ieraksta šo termiņu saskaņā ar VBN 80. punktu. Šo termiņu skaita no dienas, kad stājas spēkā VBN (VBN 171. punkts).
Būvatļauju var pagarināt
Ministru kabineta noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 97. punkts nosaka kārtību, kā pagarina būvatļauju.
Ja ēka vai tās kārta nav nodota ekspluatācijā noteiktajā laikā, būvvalde pagarina būvatļauju uz laiku, ko lūdz būvniecības ierosinātājs. Lai to izdarītu, ir vairāki nosacījumi.
1) Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā ir reģistrēti ēkas dati.
2) Būvvaldei iesniedz ēkas novietnes plānu, ja ēkas vieta ir mainījusies.
3) Būvvaldei iesniedz ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plānu, ja projektā ir paredzēti šādi tīkli vai ir mainīta to vieta. Ārējie inženiertīkli ir, piemēram, ūdensvads, kanalizācija, elektrības kabeļi, gāzes vads ārpus ēkas.
4) Uz visu pagarinājuma laiku ir derīga būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. Būvvaldei iesniedz polises kopiju.
Kā īpašnieks var izvairīties no paaugstinātā nodokļa
Īpašniekam jāpārliecinās par 2 lietām:
1) Būve ir nodota ekspluatācijā. Piemēram, ir saņemts oficiāls dokuments, ka māju drīkst lietot.
vai
2) Būvatļaujas termiņš ir pagarināts laikā, pirms tas beidzas.
Ja ir jautājumi par nekustamā īpašuma nodokli, var zvanīt pa tālruni: +371 67093891.