Aspazijas mājā norisinās vilinoša un vizuāli krāšņa interaktīvā izstāde bērniem “Saulains stūrītis”.

image

Aspazijas dzejoļu krājums “Saulains stūrītis”, kuram šogad aprit 110 gadi, kļuvis par iedvesmas avotu māksliniecēm Gundegai Muzikantei un Ilzei Dambei. Mākslinieces – bērnu grāmatu ilustratores – Aspazijas nemirstīgajai dzejai radījušas jaunu – vizuāli telpisku dimensiju. Lai arī krājums ir populārs, “Saulains stūrītis” nekad nav izdots ar pilnvērtīgām ilustrācijām un tā ir gan priekšrocība, gan izaicinājums. Gundega Muzikante, kuras zīmējumus raksturo mīļums, dzīvīgums un izteiksmīgas detaļas, atzīst, ka Aspazijas fantāzijas lidojums ir netverams: “Tur staro silts mīļums un kosmiskas bezgalības klātbūtne. Izstādes objekti ir mēģinājums šīs daudzveidīgās sajūtas materializēt.”

 

Uz izstādes laiku Aspazijas mājkalpotājas Annas Rijnieces agrākā istabiņa pārveidota par jūgendstila dārzu, kurā dzīvo zinātkāra kaķu meitenīte. Baltā kažoka saimniece simbolizē pašu Aspaziju bērnībā – vērīgu gudrinieci, kura savas bērnības izjūtas ietērpa vārdos vienā no skaistākajiem latviešu dzejas krājumiem “Saulains stūrītis”.

Veidojot izstādi, kuras mērķis ir bērnus mūsdienīgā veidā iepazīstināt ar Aspazijas dzeju, mākslinieces, tāpat kā savulaik pati dzejniece, izteiksmes avotus meklēja dabā. Krāšņajā aizslietnī dažādu ziedu vidū bērni atradīs gan magones un puķuzirņus, gan arī pieticīgo dadzīti.

 

Izstāde “Saulains stūrītis” ir ne tikai vizuāls baudījums, mazie izstādes apmeklētāji Aspazijas mājā varēs piedzīvot visdažādākās izjūtas. Guļot “Zvaigžņu teltī”, varēs lūkoties debesu spīdekļos un klausīties Aspazijas dzejoļus, kurus ierunājusi Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa. Turpat līdzās varēs vērot zemūdens pasaules dzīvi “Sapņu dīķītī”, bet ziedu krēsliņos klausīties sapņaino Raimonda Paula dziesmu ar Aspazijas vārdiem “Aicinājums”. Mazajiem apmeklētājiem būs iespēja arī pašiem aktīvi darboties, atverot vienu “brīnumlādīti” pēc otras, un atrast tajās pārsteigumus un aizraujošus uzdevumus. Pie tāfeles būs iespēja iemēģināt roku dzejošanā.

 

Aspazijas dzejas krājums “Saulains stūrītis” klajā nāca 1910. gadā. Jau tūlīt pēc tā iznākšanas kritiķi to atzina par dzejnieces spēcīgāko un labāk veidoto krājumu. Pat Rainis beidzot slavēja savu dzīvesbiedri: “Saulains stūrītis” nāca kā maigs mierinātājs negantā laikā, saule un mīļa roka (..). Visi bija pārsteigti no mīļā saules stariņa”. Pirmais dzejas krājuma ”Saulains stūrītis” izdevums tika izpārdots ļoti īsā laikā. Līdz padomju okupācijas dzejas krājums piedzīvoja piecus izdevumus, apliecinot, ka “Saulainais stūrītis” ir lasītāju iemīļots un ierakstīts latviešu tautas kolektīvajā apziņā.

 

Izstāde “Saulains stūrītis” Aspazijas mājā būs apskatāma līdz 2021. gada 28. februārim.

 

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Jūrmalas pilsētas domes atbalstu.