“Fināla lielā atklāšana” mākslas stacijā “Dubulti”
Publicēts: trešdiena, 17.jūnijs, 2020
Kategorija: Kultūra

Mākslas stacijā Dubulti atklāta Ginta Gabrāna jauno darbu personālizstāde "Fināla lielā atklāšana". Izstāde veidota, māksliniekam sadarbojoties ar mākslīgo intelektu. Pasākums norisinās gan Mākslas stacijā Dubulti, gan Jūrmalas pilsētvidē un kā papildinātās realitātes aplikācijas SAN projekts redzams visā Latvijas teritorijā.

image

G. Gabrāns. "Fināla lielā atklāšana" , 2020. Ar mākslīgo intelektu ģenerēts izstāžu atklāšanas attēls.

 

Ginta Gabrāna mākslas darbi veidoti gan laikmetīgai mākslai ierastos materiālos – instalācijās, digitāldrukās un video, gan unikālā autortehnikā, kas realizēta virtuālā vidē ar papildinātās realitātes aplikāciju SAN (lejuplādēt www.san.lv) un ir pieejama katram skatītājam individuāli viņa viedierīcē.

Mākslinieks par savu izstādi saka: “Šie jaunradītie tēli tiek izmantoti izstādes darbos, kas ļauj mums ne tikai iepazīties un priecāties par nepazīstamā skatiena savādību, bet var arī palīdzēt ieraudzīt un atklāt slēptos modeļus un struktūras mūsu – cilvēku veidotajā pasaulē.”

 

Izstādes kuratore Inga Šteimane interpretē: “Izstādei ir vismaz divi svarīgi konteksti. Viens ir 21. gadsimta aktualitāte – mākslīgā intelekta (MI) un zinātnes centieni radīt mākslīgo superintelektu. Zinātnieki vairs nešaubās, ka, vēlākais, līdz 2100. gadam superintelekts, kas ievērojami pārsniegs cilvēka izziņas spēju praktiski visās sfērās, tiks radīts. Tam varētu būt no bioloģiskā intelekta ļoti atšķirīga konfigurācija. Otrs konteksts ir vēsturisks – MI ģenerētās figurālās un krāsu deformācijas, kas būtiski atšķir MI “skatienu” no fotoattēliem, atgādina moderno glezniecību tās rītausmā – simbolismu, fovismu, ekspresionismu, arī impresionismu un citus “ismus”, kas uzsvēra glezniecības atšķirību no dabas un fotogrāfijas.”

 

Ginta Gabrāna papildinātās realitātes projekti demonstrē jaunu globālu mākslas telpu, kas ir brīva no tradīcijām un hierarhijas. Papildinātās realitātes ideja nāk ar savu ekoloģisko piedāvājumu laikmetīgās mākslas infrastruktūrai, pieejamībai un bezatlikuma tehnoloģijai.

 

Projekta tendence ir dot ieguldījumu sociāli aktīvā sabiedrības daļā, kas pārskata iesīkstējušus standartus. Gints Gabrāns apgalvo, ka māksla ir mutācija, kas veido izmaiņas kultūrā, tādejādi papildinot garo un daudzveidīgo mākslas patiesības manifestu virkni. Publiskās dzīves rutīna, uz kuru Ginta Gabrāna projekts skatās atsvešināti, provocē jautājumu, vai apzināmies, cik lielā mērā MI mainīs mūsu “veco, labo dzīvi”.

 

Izstāžu zāle mākslas stacijā “Dubulti” Ginta Gabrāna projektā ir veidota kā nosacīts informācijas centrs, kur projekcijās un monitoros var aplūkot videoversijas ar MI ģenerētām vīzijām. Tāpat izstāžu zālē ir informācija par papildinātās realitātes aplikācijas SAN objektiem Jūrmalā un visā Latvijā. Jūrmalas pilsētvidē skatītājiem izstādē palīdzēs orientēties afišu stabi ar lieliem informatīviem plakātiem par to, kas “paslēpts gaisā”. 

 

Ekskursijas izstādē notiks 4. jūlijā, 2. augustā un 6. septembrī plkst. 15.00. Izstāde skatāma līdz 13. septembrim. Ieeja brīva katru dienu no plkst. 9.00 līdz 18.30.

Individuālu ekskursiju pieteikšanai rakstiet: https://www.facebook.com/artstationdubulti/

 

Aplikācija SAN lejupielādējama mājaslapā san.lv. Jūrmalas teritorijā spied “download” (“lejuplādēt”), citviet Latvijā atver aplikācijas projektu sarakstā “Fināla lielā atklāšana” un spied “download” (“lejuplādēt”).

IESAKĀM APMEKLĒT
jūlijs 2020
PILSĒTAS KARTE