Pirms lielās līgošanas 23.jūnijā, Jūrmala aicina uz saulstāvju un ielīgošanas pasākumiem.

image

Vasaras saulstāvju laiks ir ticējumiem un tradīcijām bagāts. Ielīgošanas pasākumos Jūrmalā aicināti uzzināt par jāņu laika tradīcijām un dabas, zemes, ūdens, vēja un uguns nozīmi rituālos, ieklausīties svētku rīkošanas padomos, kā arī klausīties un dziedāt līgodziesmas.

 

15. jūnijā Jūrmalas Brīvdabas muzejā notika pasākums “Līgotāji, līgotāji, nav vairs tālu Jāņu diena...”. Par vasaras saulstāvju laika tradīcijām stāstīja godu un rituālu vadītāja, baltu dzīves ziņas pētītāja Māra Brante, stāstniece un zāļu sieva Līga Reitere deva padomus savvaļas augu pielietošanai sadzīvē. Bija tikšanās ar alus brūvētāju, sieru sējēju un maizes cepēju. Lustīgu vasaras saulgriežu noskaņu radīja folkloras kopa “Milzkalnieki”.

 

19. jūnijā Raiņa un Aspazijas vasarnīcas dārzā J. Pliekšāna ielā 5/7 plkst. 18.00 notika ielīgošana kopā ar folkloras kopu “Mare”.

 

20. jūnijā jūras krastā Dubultos, pretī Pils ielai, plkst. 19.00 sāksies saulstāvju rituāls, kurā par senajām zintīm un saulgriežu laika izdarībām stāstīs godu vadītāja Māra Brante. Pasākumā gaidāmi saulstāvju rituāli, degs jāņuguns un skanēs līgodziesmas. Dodoties uz saulstāvju norisi, līgotāji aicināti tērpties tautiskā vai gaišā apģērbā, rotāties rotām, ziedu un lapu vainagiem galvās. Jāņa bērni aicināti līdzi ņemt arī zāļu un ozollapu pušķus, ko pasākuma gaitā savīt kopējā spēka vijā. Līdzi var ņemt arī pērnos vainagus, kas, uzņēmuši lieko un nevajadzīgo, šajā laikā godam atdodami ugunij.