Dzeja un mūzika Aspazijas dzimšanas dienā Jūrmalā
Publicēts: trešdiena, 13.marts, 2019
Kategorija: Kultūra

Izcilajai latviešu literātei un sabiedriskās domas veidotājai Aspazijai (1865–1943) 16. martā apritēs 154. gadskārta. Dzejnieces radošais mantojums turpina “dzīvot” un iedvesmot  – ar dzejas un atziņu lasījumiem koncertā Dubultu baznīcā un Jēkaba Nīmaņa kamermūzikas vakaru Aspazijas mājā Jūrmalā atzīmēs dzejnieces dzimšanas dienu.

image

Dubultu ev. lut. baznīcā (Baznīcas ielā 13) 16. martā plkst. 16.00 notiks Aspazijas 154. dzimšanas dienai veltīts pasākums “Nāc kā darbs, kā dziesma, kā pavasars!”.

 

Pasākumā dzejnieces dzeju, pierakstus un atziņas par darbu lasīs Jūrmalas skolu audzēkņi, muzicēs Monta Martinsone (soprāns), Indulis Cintiņš (vijole) un Edīte Alpe (ērģeles). Programmā – J. S. Baha, T. A. Vitali, J. Lūsēna un citu komponistu darbi.

 

Aspazija darbu vairākkārt saukusi par pavasari, tas dzejniecei šķiet kā dvēseles atmoda, tikai darbs ikdienā dod spārnus un cilvēka garīgo un fizisko spēku atjaunošanos. “Mans dzīvības nervs taču ir darbs. Tas ir mans ziedonis, mana atdzimšana” – 1933. gada 2. jūlijā Aspazija ierakstījusi savā dienasgrāmatā. Cilvēki, kas ar visu savu būtību ir darāmajā darbā, iedvesmo citus un nepaliek stāvam malā kā vērotāji, veido laikmetus un dzīvo ilgāk par sev atvēlēto laiku. Tāda ir Aspazija, jo viņas dzīve bija degsme un darbs.

Koncertu organizē Jūrmalas Latviešu biedrība un biedrība “Aspazijas mantojums” ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu.

 

Vakarā plkst.18.00 sarīkojumā Aspazijas mājā (Z. Meierovica prospektā 18/20) notiks Aspazijas dzimšanas dienai veltīts Jēkaba Nīmaņa kamermūzikas vakars.

 

Aspazijas mājā dzejnieces dzimšanas diena ik gadu tiek atzīmēta ar pasākumu. Šogad tas būs  Jēkaba Nīmaņa kamermūzikas vakars. Mākslinieka izvēle nav nejauša, jo Jēkabs pārstāv slaveno Nīmaņu dzimtu. Dzimtas pīlārs – pirmais diplomētais bērnu ārsts Jēkabs Nīmanis bijis arī Aspazijas draugs, padomdevējs un ģimenes ārsts. Savukārt viņa brāļa mazdēls Jēkabs Nīmanis pazīstams gan kā  komponists, kurš radījis mūziku teātra izrādēm, filmām, kameroperu  ”Līsistrate”, gan arī kā izpildītājs. Koncerts simboliski turpinās Nīmaņu vārdu Aspazijas mājā.

 

Kamermūzikas vakarā skanēs Jēkaba Nīmaņa klarnete, ģitāra, elektronika un balss, pie klavierēm būs Veronika Rinkule. Programmā: Bohuslavs Martinū, Žerārs Finzi, Jānis un Jēkabs Mediņi, Jēkabs Nīmanis.

IESAKĀM APMEKLĒT
jūnijs 2019
PILSĒTAS KARTE