Jūrmalas pilsētas muzejā  jaunajā izstāžu ciklā skatāmas trīs izstādes Latvijas simtgades zīmē – Agneses Bules  interaktīva izstāde “Latviešu sapnis sapņo par Latviju”, jaunās gleznotājas Adriānas Vīgneres darbu kolekcija “Simts un viena ikdiena” un grafiķes Jekaterinas Grjazevas ofortu izstāde “Laika plūsma”.

image
Attēla autors: Adriāna Vīgnere. Simts un viena ikdiena. 2018. Audekls,eļļa. 13 x 14 cm

Grafiķes un dizaineres Agneses Bules  radītais „Latviešu sapnis” ir  kā mākslinieces klejojums latviešu mītu, vēstures, poētikas un identitātes pasaulē, kas  ar labdabīgu humoru aplūko latviešu tautas izcelšanās, attīstības, esamības un ikdienas eksistences tēmas. Latviešu pasaules robežas tiek radoši paplašinātas. To palīdz izdarīt  sapnis, kura formā un ietvarā latviskā pasaule, kā arī latvieša tēls atrod savu jauno veidolu. Ar sapņa brīvības palīdzību māksliniece vienlaikus skatās Latvijas pagātnē, tagadnē un nākotnē. Māksliniece runā ar savu laiku un saviem laikabiedriem draudzīgi ironiskā mākslas un dizaina valodā un rosina mūs domāt, vai latvieša simbols ir tikpat statisks, cik latviešu mentalitāte. Agnesi Buli Jūrmalā pazīstam arī kā Bulduru Izstāžu nama vadītāju, dažādu izstāžu projektu iniciatori („JĀ/NEATKARĪBA”, “Gada nedarbs”, un citi).

 

Adriānas Vīgneres izstādes koncepciju veidojošie aspekti ir debesis, jūra, zeme, cilvēks un laiks, kas sasaucas ar Jūrmalas pilsētas kā unikāla dabas kūrorta nozīmi cilvēka un visas Latvijas esamībā. Nemitīgā, dažbrīd ļoti krāsainā un pārsteidzošā ikdiena ir tā, kas veido dzīvi – tagadni un nākotni, un kurā  ikdienišķais kļūst par distanci, ļaujot ieraudzīt un novērtēt būtisko, tā radot iedvesmu krāsu, formu, domu un sajūtu saspēlei.

 

Izstādē apskatāma simts un viena glezna, tostarp simts miniatūras, kas tapušas, iedvesmojoties no Jūrmalas pludmalē daudz pavadītā laika, tajā pieredzētajām sajūtām, novērotās ikdienas, sastaptajiem cilvēkiem. Gleznas radītas, sintezējot klasisko eļļas glezniecības tehniku ar neordināru formu, kas tapusi pēc četru gadu ilgiem radošiem eksperimentiem.

 

Pieredzējusī grafiķe Jekaterina Grjazeva savos ofortos stāsta stāstu par dabas un laika attiecībām un cilvēka saikni ar to. Ja cilvēks bieži vien atrodas nemitīgā cīņā ar laiku, tad dabai piemīt harmonija un pakļaušanās laikam.  Izstādē dominē divas tēmas. Pirmā ir  saistīta ar dabu kā pastāvības apliecinātāju laika plūdumā, dabas procesu cikliskumu un nemainību. Otra tēma – cilvēka dzīves laiks, attiecības ar laiku. Dažkārt cilvēks nonāk novērotāja – laika plūsmas ķērāja  pozīcijā, kad ir iespēja  izbaudīt  pilnīgas saplūšanas sajūtu ar dabu. Darbos jūtami cilvēka un dabas mijiedarbības,  harmonijas meklējumi.

 

Agneses Bules  interaktīvā izstāde  “Latviešu sapnis sapņo par Latviju”, Adriānas Vīgneres darbu kolekcija “Simts un viena ikdiena” un Jekaterinas Grjazevas ofortu izstāde “Laika plūsma” Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Jūrmala) būs skatāmas līdz 22. jūnijam. Muzeja darba laiks: P., O. – slēgts, T. – Sv. no 10:00 – 17:00. Sākot no 15. maija darba laiks 10:00 – 18:00 Ieeja – bez maksas.