Glābēju padomi un ieteikumi skaistai un drošai vasarai Jūrmalas peldvietās, lai atpūta pie jūras un citām ūdenstilpēm neradītu nepatīkamus starpgadījumus.

Statistikas dati liecina, ka negadījumu cēlonis lielākoties ir savu spēku pārvērtēšana un atrašanās peldvietā alkohola reibumā. Aicinām ievērot sabiedriskās kārtības noteikumus un atcerēties, ka droša atpūta galvenokārt atkarīga no paša atpūtnieka!

 

 • Ja esat sakarsuši saulē nav ieteicams skriet ūdenī, jo, aukstajai ķermeņa temperatūrai saskaroties ar zemāku ūdens temperatūru var sākties muskuļu krampji vai sirdsdarbības un asinsrites traucējumi. 
 • Atpūšoties ar ģimeni pie ūdens, bērnus paturiet redzeslokā.
 • Izmantojot atpūtā peldlīdzekli (katamarānu, laivu u.c.) tam jābūt apgādātam ar glābšanas vestēm – atbilstoši cilvēku skaitam, bērniem kuri jaunāki par 12 gadiem, jābūt ietērptiem atbilstoša izmēra glābšanas vestē.
 • Jūrmalas pludmales peldvietās ir aizliegts peldēties aiz norobežojošajām bojām, šis nosacījums attiecas arī uz peldēšanos no peldlīdzekļa, kurš atrodas aiz bojām.
 • Ja, peldvietas mastā pacelts sarkans karogs, peldēties aizliegts.
 • Peldēties apreibinošo vai psihotropo vielu ietekmē ir aizliegts

 

Priekšroka – oficiālajām peldvietām. Tajās regulāri tiek pārbaudīta ūdens kvalitāte un peldvietas atbilstība higiēnas un atpūtas standartiem. Vienpadsmit oficiālajās peldvietās pie jūras atpūtnieku drošību piecās glābšanas stacijās un divos glābšanas posteņos uzrauga profesionāli glābēji. Pamanot krīzes situāciju pludmalē, glābēji nekavējoties sniedz atbalstu un palīdzību, kāda konkrētā brīdī ir nepieciešama. Ja esat klāt negadījumā vietā, kur profesionālu glābēju nav, pirms doties palīgā kādam, kurš nonācis nelaimē, pašam jāizvērtē notiekošais un savi spēki, vai spēsiet izglābt līdzcilvēku. Slīkstoša cilvēka glābšana var apdraudēt pašu glābēju un viena bojāgājušā vietā var būt divi. Palīdzības sniegšanā ūdenī esošam cilvēkam drošāk izmantot priekšmetus, ko pasviest slīkstošajam - virve, koka gabals, bumba u.tml. un saukt palīgā profesionāļus – informējot glābējus no tuvējās glābšanas stacijas, zvanot pa tālruni 29444810 vai ziņojot glābšanas dienestam 112.

 

Pieskatiet bērnus! Atcerieties, ka bērniem vecumā līdz 12 gadiem peldēties bez vecāku uzraudzības ir aizliegts. Bīstami ir atstāt bērnu bez pieskatīšanas ūdenī uz peldmatrača, jo vējš un straume to var iepūst dziļāk ūdenstilpē, un bērnam var nepietikt spēka, lai tiktu krastā. Laikus jāpārbauda arī bērnu peldlietas – vai tās nav bojātas. Situācijā, kad bērns pazudis, glābēji aicina nekavēties ar palīdzības lūgšanu bērna meklēšanā. Aktīvajā atpūtas sezonā, kad pludmalē atpūšas daudz cilvēku, noklīdušus bērnus meklēt glābējiem nākas bieži, un jo ātrāk meklēšana uzsākta, jo mazāks stress vecākiem un pašam bērnam.

 

Pievērsiet uzmanību informācijai pludmalē! Ierodoties pludmalē, jāiepazīstas ar noteikumiem, kas izvietoti pie glābšanas stacijas. Pievērsiet uzmanību informatīvo karogu sistēmai pludmalē! Sarkans ar dzeltenu karogs nozīmē, ka pludmali uzrauga glābēji, dzeltens karogs – peldēties ir bīstami, sarkans karogs – peldēties aizliegts!

 


 

Rūpējieties par kārtību! Nepiesārņojiet apkārtni, sakopiet atpūtas vietu pēc sevis, neatstājiet atkritumus, lai nerastos pudeļu lauskas, ar kurām var sagriezties. Saudzīgi attiecieties pret pludmalē izvietoto inventāru, lai gan paši, gan citi atpūtnieki to varētu arī turpmāk un ilgstoši izmantot. Atpūta sakoptā vidē sagādās vairāk prieka jebkuram atpūtniekam.

 

Nelietojiet alkoholu, jo tieši alkohola iespaidā notiek daudzas nelaimes - kad dūša ir liela, spēki tiek pārvērtēti, “jūra līdz ceļiem”, biežāk izceļas konflikti, rodas veselības problēmas. Karstā saulē alkohola iedarbība ir divtik spēcīga un reibums iestājas ievērojami straujāk. Peldēties reibumā ir ne mazāk riskanti kā reibumā vadīt automašīnu!

 

Uzmanīgi karstā saulē! Ilgstoša uzturēšanās saulē nav veselīga, tādēļ nav ieteicams pludmalē sauļoties visu dienu. Lai neiedzīvotos saules apdegumos, saules dūrienā un sliktā pašsajūtā, lietojiet saules aizsargkrēmu un noteikti – galvassegu. Intensīvā ultravioletā starojuma dēļ saulē nav ieteicams uzturēties laikā no plkst.11 līdz plkst.15. Ja peldaties, jāizvēlas ūdensnoturīgs aizsargkrēms, ko pēc peldes ieteicams atjaunot. Īpašā svelmē un karstā saulē nav ieteicamas arī intensīvas sporta aktivitātes, jo organismam, cīnoties ar augsto gaisa temperatūru, ir papildu slodze. Nepieciešams dzert daudz šķidruma, vislabāk – nesaldinātus dzērienus. Vidēji 70 kilogramu smagam cilvēkam dienā jāuzņem 2‒2,5 litri ūdens, taču paaugstinātas slodzes laikā vai karstuma dēļ vajadzība pēc ūdens pieaug.

Pludmalē atrodoties kopā ar mazuli, uzturieties netiešos saules staros. Pārāk liels karstums un tieša saules ietekme ir pārbaudījums bērniņa organismam, jo īpaši zīdaiņiem līdz trīs mēnešu vecumam, kad bērnam vēl nav izveidojusies ķermeņa termoregulācija.

 

Lai peldēšanās būtu droša, ūdenī nevajadzētu iet sakarsušam vai tad, ja ir slikta pašsajūta. Pārkarsušam ejot ūdenī, dodieties lēnām, lai neizraisītu strauju ķermeņa temperatūras maiņu, kas, savukārt, var izraisīt krampjus vai sirdsdarbības traucējumus. Nepeldieties uzreiz pēc sātīgas maltītes, nogaidiet vismaz 45 minūtes.

Nepeldieties un nenirstiet nepiemērotos laika apstākļos, lielos viļņos, spēcīgā straumē un nepazīstamās vietās. Neleciet ūdenī no laipām, konstrukcijām vai tiltiem, jo strauji metoties ūdenī, var atsisties pret ūdenstilpes gultni vai kādu gultnē nogremdētu priekšmetu un gūt nopietnus ievainojumus. Peldot, netuvojieties peldlīdzekļiem, tie var traumēt vai varat tikt ierauts dzenskrūvē. Atrodoties ūdenī, nekad nejokojiet, bez iemesla skaļi saukdami “Palīgā! Slīkstu!”.

 

Atgādinājums atpūšoties peldlīdzekļos un sportistiem – saskaņā ar noteikumiem sportam un atpūtai paredzētajiem kuģošanas līdzekļiem ir jābūt aprīkotiem ar drošības un glābšanas līdzekļiem ikvienam kuģošanas līdzekļa lietotājam. Īpaša vērība jāvelta bērniem, proti, obligāts nosacījums bērniem līdz 12 gadu vecumam atrodoties atpūtas kuģī, jābūt tērptiem atbilstoša izmēra glābšanas vestēs. Arī sportojot uz ūdens, atrodoties laivā vai ūdens katamarānā, ir jālieto glābšanas veste.

Jūrmalas pilsētas pašvaldības policijas dežūrdaļas tālrunis 67740448, 29444810.

 

Centrālās pilsētas pludmalēs, peldvietās un kāpu joslā AIZLIEGTS:

 • bojāt pludmalē izvietoto inventāru;
 • staigāt pa kāpu aizsargstādījumiem, izrakt vai bojāt tos;
 • lauzt koku vai krūmu zarus, plūkt lapas, ziedus, augļus, bojāt mizu;
 • postīt putnu ligzdas. Aizliegts ķert vai iznīcināt savvaļas dzīvniekus;
 • ievest suņus vai atrasties ar suņiem vai citiem mājdzīvniekiem;
 • nav atļauta naktsmītņu ierīkošana, telšu celšana, ugunskuru kurināšana;
 • aizliegts piegružot ar atkritumiem, ierakt tos smiltīs, mest ūdenī;
 • iebraukt pludmalē ar mehanizētajiem transporta līdzekļiem un mopēdiem;
 • braukt ar vējdēļiem, sērfošanas un kaitošanas dēļiem, izņemot, speciāli tam paredzētajās vietās;
 • braukt ar ūdens motocikliem, motorlaivām;
 • izmantot radio vadāmus lidmodeļus (helikopterus, dronus un citas ierīces);
 • aizliegts tirgot un lietot alkoholiskos dzērienus, izņemot pludmales kafejnīcās;
 • izmantot jebkāda veida stikla taras izstrādājumus;
 • pludmalē smēķēšana atļauta tikai īpaši paredzētās vietās, kas apzīmētas ar informācijas zīmi "atļauts smēķēt";
 • aizliegts peldēties apreibinošo vai psihotropo vielu ietekmē;
 • aizliegts peldēt tālāk par peldvietas norobežojošām zīmēm (bojām) un speciāli izveidotajos ūdens koridoros, kas norobežoti ar bojām;
 • aizliegts peldēties, ja izvietota informācijas zīme “peldēties aizliegts” – peldvietas mastā ir pacelts sarkans karogs.