Par Jūrmalu » Pilsētas apraksts » Asari

Asari


Melluži           

Jūrmalas pilsētas daļa. Atrodas 28 km no Rīgas. Izveidojusies kādreizējā Saušu zvejniekciema teritorijā. Pašreizējais nosaukums kopš 19.gs. (no Asaru mājām). Apbūve sākusies 19.gs.otrā pusē. Ievērojama kā zemeņu audzēšanas vieta. Zemenes šeit pirmo reizi iestādītas 1877.gadā – tās no Francijas atvedis vasarnīcas īpašnieks Kortēzi. 30.gados Asari bija iecienīta turīgo rīdzinieku atpūtas vieta.


ASARI UN IEVĒROJAMAS PERSONĪBAS

  • Kāpu ielā 71 no 1938.līdz 1951.gadam dzīvoja komponists Alfrēds Kalniņš (1879.-1951.).
  • Asaru kapsētā ir atdusas vietas ķirurgam J.Bunem (1891.-1973.), Berlīnes olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējam cīkstonim E.Beitagam (1908.-1983.), aktierim A.Kronbergam (1887.-1958.) un pirmajam latviešu tautības Slokas un Dubultu draudžu mācītājam E.J.Zeibotam (1864.-1897.), kuram piemineklis celts par ziedotiem līdzekļiem. Pieminekļi un piemiņas zīmes ir arī Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem R.Pogam, E.Rikveilim, A.Neilandam, rakstniekam un skolotājam Triju zvaigžņu ordeņa kavalierim Bebru Jurim.
  • Pirmā pasaules karā kritušajiem krievu karavīriem un Latvijas brīvības cīņās kritušajiem cīnītājiem pieminekli no Allažu šūnakmens veidojis tēlnieks M.Šmalcs (1939.).

ARHITEKTŪRAS PIEMINEKĻI ASAROS

Asaru dzelzceļa stacijas ēka

Asaru dzelzceļa stacija


Būvēta 1926.gadā, arhitekts Pēteris Feders (1868.-1936.). Jūtamas 19.gs.otrās puses staciju būvniecības tradīcijas. Caurstaigājama ēka ar plašu stiklotu perona nojumi. Austrumu puses fasādē daudzstūraina koka kafejnīca vasaras sezonai.

Asaros senākā koka stacijas ēka atradās pašreizējās mūra ēkas vietā, Stacijas ielas galā. To Pirmā pasaules kara laikā, 1917.gada augustā atkāpjoties Rīgas virzienā nodedzināja krievu armija. Par šo laiku spilgtas atmiņas pierakstījusi Latvijas universitātes profesore Līna Birziņa:
„Braucām pa Melitas ielu uz stacijas pusi. Melitas ielas galā pavērās šausmīga postaža. Dega Asaru stacija. Uz sliedēm stāvēja izdeguši vagoni, drezīnas, izsvaidītas kastes un salauztas mēbeles, vējš trenkāja telegrāfa lentas un apdegušu papīru driskas.”

Vairākus gadus pēc kara stacijas vajadzībām izmantoja daļu no līdzās esošās darbinieku dzīvojamās ēkas. Tā kā pakāpeniski pieauga pasažieru skaits, telpas kļuva par šaurām, un 1924./25.gada budžetā toreizējā atbildīgā organizācija – Dzelzceļu virsvalde paredzēja 4800 latu jaunas ēkas celšanai.

Jauno mūra stacijas ēku projektēja profesors, arhitekts Pēteris Feders. Bija uzdevums veidot atsevišķu vasaras daļas būvi, kas būtu noslēdzama pēc vasaras sezonas beigšanās. Par piešķirto naudu vispirms tapa 16-stūru vasaras daļa kā slēgts stikla lievenis. 1925.gadā uzsāka ziemas daļas būvi. Masīvo mūra stacijas ēku pabeidza būvēt 1926.gadā. Tās centrālo daļu aizņēma uzgaidāmā telpa ar izeju uz platformu un stacijas pagalmu. Rietumu galā bija darba telpas, bet austrumu galā – bufetes jeb kafejnīcas telpas. Kases telpu iekārtoja tā, ka biļetes varēja tirgot gan no uzgaidāmās telpas, gan no perona. No kafejnīcas varēja nokļūt gan vasaras piebūvē, gan uz platformas. Segtā platforma veidota kā visas ēkas galvenais arhitektoniskais akcents ar arkām galos un centrā, ko ietver balsti ar rustu imitāciju. Masīvo apjomu vieglāku vērš plašie stiklojumi.

Būve paredzēja iespēju uzņemt 400 cilvēku, un būvniekam – Dzelzceļu virsvaldei kopumā tā izmaksāja 47 000 latu.

1999.gadā Asaru dzelzceļa stacijas ēku izremontēja. Atbilstoši šodienas pieprasījumam bufetes telpās ir iekārtots veikals. Asaru dzelzceļa stacijas ēka ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis.


Dzīvojamā ēka Ārijas ielā 4

 Ārijas 4


Celta 20.gs. sākumā. Viena no raksturīgākajām neokrievu stilistikas ēkām Jūrmalā. Vienstāva koka karkasa celtne ar daudzstūrainu koka verandu, ko vainago sīpolveida kupols. Bagātīgs slāviskos motīvos sakņots dekoratīvu kokgriezumu klāsts. Ēkas koptēlā jaušama jūgenda stilistikas ietekme.

Dzīvojamā ēka Kāpu ielā 83

Kāpu 83


Celta 20.gs. sākumā. Raksturīgs 19.gs.koka apbūves piemērs. Vienstāva celtne ar mezonīnu un divlīmeņu verandu. Verandām plaši stiklojumi, rietumu pusē novietota vasaras virtuve.

Asaru kapliča Kāpu ielā 85

Kāpu 85


Celta 1909.gadā. Atrodas kapsētas rietumu pusē līdzās galvenajiem ieejas vārtiem. Vienstāva koka celtne ar apmetumu. Izveidots izteiksmīgs ieejas portāls, virs kura izbūvēts zvanu tornis.
 

Dzīvojamā ēka Kāpu ielā 137/139, lit.2

Kpāpu 137/139


Vienstāva koka celtne ar drempeļstāvu. Veidota, savienojot divus būvapjomus. "Ekai plaši stiklojumi, terase un balkons. Ēka atrodas kāpas virsotnē. Daļēji saglabājies kāpas nostiprinājums un kāpnes.

Dzīvojamā ēka Mellužu prospektā 82

Mellužu 82


Celta 1915.gadā. Klasiskās koka arhitektūras tradīcijās veidoto ēku papildina daudzstūru tornis. Greznu iespaidu rada bagātīgie kokgriezumi, no kuriem daļā jaušama nacionālā romantisma arhitektūras atribūtika.