Par Jūrmalu » Pilsētas apraksts » Jaundubulti

Jaundubulti


Dubulti un Jaundubulti

Jūrmalas daļa. Rajons starp Dubultiem un Mellužiem. Ietver arī apdzīvoto vietu Pumpuri ar dzelzceļa pieturu. Apbūve sākta 1848.gadā. Izteikti regulārs plānojums, ko veido trīs jūras krastam paralēlas maģistrāles ar perpendikulāru šķērsieliņu tīklu.

Jaundubultu kapos ir vairāku pazīstamu kultūras darbinieku atdusas vietas, to vidū baleta solists J.Grauds (1904.-1978.), Dailes teātra aktrise A.Baldone (1898.-1971.), Kinorežisors A.Rusteiķis.

JAUNDUBULTI UN IEVĒROJAMAS PERSONĪBAS

  • No 1934. līdz 1944.gadam Jaundubultos vasaras pavadījis profesors Ludis Bērziņš (1870.-1965.)
  • No 1904.-1905.gadam pašu celtā mājā dzīvoja Rainis un Aspazija. Pie viņiem viesojušies K.Skalbe, B.Skujeniece, P.Dauge, E.Dārziņš u.c.
  • Pumpuru vidusskolā mācījušies vairāki plaši pazīstami sabiedriskie darbinieki, viņu vidū Latvijas Republikas prezidents Guntis Ulmanis, arī aktieris Eduards Pāvuls.

VĒSTURISKĀS CELTNES JAUNDUBULTOS

Dzīvojamā ēka J.Poruka prospektā 27
No 1934. līdz 1944.gadam vasarās dzīvoja profesors Ludis Bērziņš (1870.-1965.) - pedagogs, folklorists, literatūrvēsturnieks, dzejnieks. Tagad ēkā L.Bērziņa mūzejs.

J.Poruka prospektā 61
(bij.Aleksandra ielā) no 1904.-1905.gadam pašu celtā mājā dzīvoja Rainis un Aspazija, kas vēlāk bija spiesti doties emigrācijā uz Šveici. Pie viņa viesojušies K.Skalbe, B.Skujeniece, P.Dauge, E.Dārziņš u.c.

Amatas iela

Raiņa priedes


Aizved uz jūru pie Raiņa priedēm. Netālu no tām Salacas ielā 4 namiņš, kurā Rainis pavadīja vasaras no 1891.-1895.gadam.

ARHITEKTŪRAS PIEMINEKĻI JAUNDUBULTOS

Dzīvojamā ēka Strēlnieku prospektā 58., lit.3.
Divstāvu guļplanku būve ar jūgendstila iezīmēm - asimetriskiem būvapjomiem - torņveida izbūvi, verandu un lodžiju. Ēkas sienas rotā kokgriezumi, kas veidoti kā jūgendstilam raksturīgie ģeometriskie un augu ornamenti.

Dzīvojamā ēka-pansija Poruka prospektā 45, lit. 1.
Ēka veidota klasiskās stilistikas ietekmē - spēcīgs frontons, vertikāli akcentēti pusaploces logi. Verandas panelī pildiņa dekors.

Dzīvojamā ēka Dubultu prospektā 45.
Celta 1936.gadā. Kompakta ēka ar mezonīnu. Raksturīga ir vasarnīcas centrā novietotā verandas izbūve, ko noslēdz balustrāde un terase otrajā stāvā. Šis paņēmiens daudz lietots vēlākā perioda dzīvojamo ēku - vasarnīcu celtniecībā. Stāvie jumti ar nošļauptajiem galiem, vertikāli akcentētie jumtgaļi un verandas sīkrūšu dalījums ēkas veidolam piešķir nacionālā romantisma iezīmes.

Kronvalda ielā 8
1934.gadā uzcelta Mellužu pamatskolas ēka (arhitekts Indriķis Blankenburgs, 1887.-1944.). Apmesta mūra ēka ar funkcionālisma stila iezīmēm. Vertikālo un horizontālo līniju harmonija panākta ar horizontālajām starpstāvu dzegu joslām. Centrāli ieeju akcentē otrā stāva līmenī novietotais balkons. Pašlaik ēkā atrodas Pumpuru vidusskola.
Pumpuru vidusskolā mācījušies vairāki plaši pazīstami sabiedriskie darbinieki, viņu vidū Latvijas Republikas prezidents Guntis Ulmanis, arī aktieris Eduards Pāvuls.