Par Jūrmalu » Pilsētas apraksts » Priedaine

Priedaine


                            

Jūrmalas daļa, 17 km no Rīgas. Veidojusies 20.gs sākumā Lielupes labajā krastā. Jau 1911.gadā tajā bija vairāk nekā 100 apbūves gabalu. Turīgo slāņu vasarnīcu rajons. Jūrmalā iekļauta 1949.gadā. Padomju laikā tika attīstīta rūpniecība (Kūdras fabrikas iecirknis, dzelzsbetona konstrukciju rūpnīca) un dzīvokļu celtniecība. Tika uzcelta skola un kultūras nams.

Baltā kāpa - valsts nozīmes dabas piemineklis atrodas 4 km no Priedaines dzelzceļa stacijas Lielupes krastā. Kāpa veidojusies pēdējos divsimt gados, novietojusies perpendikulāri jūras krastam. Tās garums - 800 m, platums - 100 m, augstums - 15 - 17 m. Kāpa radusies pēc tam, kad Lielupe 1757.gadā pārrāva zemes šaurumu, izveidojot jaunu ieteku jūrā. No kāpas paveras panorāma ar Lielupi, Stirnu ragu un Buļļupi.

ARHITEKTŪRAS PIEMINEKĻI PRIEDAINĒ 

Priedaines dzelzceļa stacija

Celta 1938.gadā. Arhitekti A.Grundmanis, J.Šarlovs. Veidota kā funkcionālisma stila celtne, viens no veiksmīgākajiem šā gadsimta apbūves paraugiem Jūrmalā. Dzīvojamā ēka Mārupes ielā 3. Celta ap 1910.gadu. Masīva divstāvu koka celtne ar mansarda izbūvi. Neparasta ir stūra veranda ar gadsimta sākumam raksturīgu logu stiklojumu un kokgriezumiem.

Dzīvojamā ēka Lielajā prospektā 16

Celta ap 1910.gadu. Divstāvu mūra ēka. Monumentāls veidojums ar stāvām jumta plaknēm un dažādi veidotiem logiem. Ieeja veidota ar pusloka kolonnu portiku. Ēkā redzamas klasicisma arhitektūras atskaņas. Apbūves gabalā saglabāts reljefs un mežs.

Dzīvojamā ēka Babītes ielā 1, lit.3

Celta 19.gs.otrā pusē. Apmestajā divstāvu celtnē jaušamas Latvijas lauku muižu arhitektūras ietekmes, kā arī neobaroka stila iezīmes. Rotondas tipa veranda.